Bieruń: nowy sprzęt do rehabilitacji w Galen-Ortopedia

0
1060


Ośrodek Galen-Ortopedia z Bierunia (województwo śląskie) posiada od niedawna, jako pierwsza placówka na Śląsku, bieżnię antygrawitacyjną z unikatową technologią. Bieżnia jest stosowana miedzy innymi w celach rehabilitacyjnych. Korzystanie z niej jest odpłatne.

W urządzeniu wykorzystano technologię różnicy ciśnień powietrza opracowaną przez NASA, dzięki czemu możliwy jest trening i terapia w częściowym odciążeniu – nawet w warunkach masy ciała zmniejszonej do 80 procent.

Bieżnia antygrawitacyjna ma zastosowanie w rehabilitacji i treningu. W ośrodku Galen sprzęt jest wykorzystywany głównie do odciążenia kończyn dolnych w celu przyspieszenia odzyskania pełnych zdolności ruchowych po kontuzjach, zabiegach operacyjnych lub w przebiegu zmian przeciążeniowych narządu ruchu. Trening na bieżni nie tylko „odejmuje kilogramy” podczas biegu, ale także ma za zadanie przywrócenie normalnego wzorca chodu i biegu oraz odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawach.

Sportowcy za sprawą treningu na bieżni antygrawitacyjnej mogą podtrzymywać i podnosić swoją wydolność tlenową, nawet na bardzo wczesnym etapie po zabiegu operacyjnym, kiedy normalne obciążanie operowanej kończyny dolnej jest jeszcze niemożliwe.

Sprzęt jest także idealny dla osób z nadwagą i otyłością, które chciałyby stopniowo zwiększać swoją dawkę ruchu w bezpiecznych warunkach odciążenia stawów.

Bieżnia ma także zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej i rehabilitacji osób starszych, gdzie kwestie bezpieczeństwa, większej stabilności oraz zminimalizowania ryzyka upadku są szczególnie istotne.

Pierwsza 20-minuta sesja na bieżni jest bezpłatna. Kolejne kosztują: od 50 zł (za 30 minut) do 200 zł (karnet na pięć sesji po 30 minut).

Ośrodek Galen-Ortopedia Sp. z o.o. prowadzi działalność medyczną od 2001 roku. Oferuje kompleksowe leczenie chorób i uszkodzeń układu ruchu.

W placówce działa poradnia urazowo-ortopedyczna, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci oraz poradnia medycyny sportowej, a także oddział szpitalny z blokiem operacyjnym. Oddział leczenie jednego dnia dysponuje czterema miejscami pobytu dziennego, a oddział szpitalny ortopedyczny – dziesięcioma miejscami pobytu całodobowego. Pracownię diagnostyki obrazowej, która oferuje badania rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, prowadzi firma Helimed.

Ośrodek Galen-Ortopedia, w ramach którego funkcjonuje Dział Nauki, Innowacji i Rozwoju, prowadzi również działalność naukową i badawczą. We współpracy z jednostkami akademickimi z Polski i zagranicy rozwijane są nowatorskie projekty między innymi w obszarze zastosowania nowych biomateriałów, czy diagnostyki genetycznej jako prewencji kontuzji w sporcie. Głównymi partnerami zewnętrznymi są: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

Działalność medyczną prowadzi kilka spółek, których właścicielem jest Krzysztof Ficek, doktor nauk medycznych, doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, prof. nadzw. Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.