BioMaxima: przejęcie spółki Emapol

0
926

Spółka biotechnologiczna BioMaxima S.A. z Lublina 27 czerwca 2012 roku podpisała ostateczną umowę nabycia 100 procent udziałów w spółce Emapol Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Cena wynosi 6,6 mln zł.

Przejęcie zostało sfinansowane ze środków pozyskanych z emisji 1 mln akcji serii C (cena emisyjna 7,5 zł za akcje). Dotychczasowi właściciele Emapol Sp. z o.o. objeli 352 tysięcy akcji serii C BioMaxima S.A. o wartości 2,64 mln zł.

Zakup udziałów w Emapol Sp. z o.o. przez BioMaxima S.A. jest wynikiem polityki konsolidacji polskich firm sektora ivd. Celem tej polityki jest zbudowanie pozycji lidera wśród polskich firm, który będzie w stanie konkurować z bardzo silnymi firmami międzynarodowymi jak Roche czy Siemens. Akwizycja spółki Emapol jest kluczowa dla realizacji tych zamierzeń i spowoduje, że BioMaxima stanie się największą polską firmą na rynku diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. BioMaxima ma zamiar rozpocząć niezwłocznie procedurę połączenia Emapol Sp. z o.o. z BioMaxima S.A. i planuje zakończyć ten proces do końca 2012 r.

Emapol został założony w 1990 r. i koncentruje się na produkcji i dystrybucji produktów diagnostycznych dla laboratoriów analitycznych, bakteriologicznych i przemysłowych. Obecnie ponad 500 produktów diagnostycznych wytwarzanych jest i sprzedawanych pod marką Emapol. W ofercie spółki jest kilkaset innych produktów, produkowanych przez największe firmy światowe. Znak firmowy Emapol jest zastrzeżony w szeregu krajów, m.in w Chinach.

BioMaxima działa w szeroko rozumianym obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest jednym z dwóch krajowych producentów odczynników do diagnostyki in vitro. Jest również dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych jak między innymi Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical, Dirui. Zaopatruje prawie 1800 laboratoriów w Polsce. Eksportuje również na rynki Litwy, Łotwy, Rumunii, Francji.

Spółka w połowie 2011 roku przeniosła działalność do nowoczesnego zakładu produkcyjnego wybudowanego w lubelskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. BioMaxima osiągnęła w roku 2011 przychody w wysokości 10 512 259 zł. Jest notowana na NewConnect.