Brak rozwoju to stagnacja

0
864

Ryszard Szcząchor, dyrektor Centrum Medycznego Aldemed

Brak rozwoju świadczy o stagnacji, która może być pierwszym krokiem do kryzysu. Kierując się tym przesłaniem co roku w Centrum Medycznym Aldemed wprowadzamy nowe usługi i rozwijamy ofertę świadczeń. Podobnie było w roku 2020, mimo że był to rok pełen niespotykanych wcześniej doświadczeń, wynikających z sytuacji związanej z pandemią.

Rok ten rozpoczęliśmy od wprowadzenia nowych usług w zakresie neurochirurgii. Zainwestowaliśmy wtedy w nowy sprzęt, taki jak ramię C, stół i mikroskop przeznaczony do zabiegów, które zaczęliśmy wykonywać w Centrum Terapii Kręgosłupa.

Po ogłoszeniu stanu epidemii nastąpił okres, w którym zarówno pacjenci jak i lekarze musieli zmierzyć się z nową sytuacją. Było wtedy wiele obaw, panika wręcz paraliżowała, co spowodowało, że pacjenci unikali placówek zdrowotnych, a lekarze obawiali się kontaktów z pacjentami.

W początkowym okresie epidemii, jak wiele innych przychodni i szpitali, dotknął nas problem dostępu do sprzętu ochronnego (w pewnym momencie musieliśmy skorzystać z zapasu maseczek, który mieliśmy na bloku operacyjnym). Na szczęście nie zdarzyło się nigdy, aby nam tego wyposażenia zupełnie zabrakło.

Odnotowaliśmy spadek liczby realizowanych usług. W pierwszych miesiącach epidemii (w marcu i kwietniu 2020) wykonaliśmy o około 80 procent mniej świadczeń, w porównaniu do podobnego okresu roku 2019. Później pacjenci zaczęli do nas wracać, korzystając zarówno z porad na miejscu jak i z teleporad.

Plusem tej sytuacji okazał się fakt, że zarówno pacjenci jak i lekarze zaczęli doceniać możliwości konsultacji telefonicznej. Okazało się, że znaczna część konsultacji w ramach podstawowej opieki zdrowotnej może się odbywać bez uszczerbku dla ich jakości właśnie zdalnie. Do dzisiaj około 90 procent porad w POZ odbywa się za pomocą telekonsultacji.

Natomiast konsultacje specjalistyczne odbywały się od początku w 90-ciu procentach na miejscu, w poradni, a teraz zdarzają się sporadycznie.

Pomimo okresu pandemii rozwijaliśmy cały czas ofertę świadczeń szpitalnych. Oprócz neurochirurgii naszą sztandarowa specjalnością jest okulistyka. Wykonujemy obecnie około 100-120 operacji zaćmy oraz 10-15 zabiegów witrektomii miesięcznie, a także zabiegi iniekcji doszklistkowej. Świadczenia w zakresie okulistyki są zarówno komercyjne jak i finansowane przez NFZ.

Jesienią 2020 wprowadziliśmy do oferty szpitala nowe zabiegi w zakresie urologii. Są to zabiegi kruszenia kamieni nerkowych za pomocą lasera holmowego dużej mocy (RIRS), stosowane także w przypadku kamicy pęcherza moczowego czy powracających infekcji układu moczowego, oraz zabiegi urologiczne z użyciem najnowocześniejszego lasera HoLEP, stosowane w przypadku przerostu gruczołu krokowego.

Wprowadziliśmy je dzięki współpracy ze Szpitalem Św. Anny w Piasecznie i dr Markiem Zawadzkim, który szkoli naszych lekarzy – dr. Jakuba Kwapisza i dr. Daniela Baryckiego.

Czytaj na ten temat: Nowatorskie zabiegi urologiczne w Centrum Medycznym Aldemed>>>

Do  nowych zabiegów wykonywanych od roku 2020 należą także zabiegi zewnątrzustrojowego kruszenia kamieni nerkowych za pomocą fali uderzeniowej (ESWL)   oraz zabiegi zabieg TURBT czyli przezcewkowa resekcja guzów pęcherza moczowego.

Zabiegi urologiczne cieszą się coraz większym powodzeniem, pacjenci przyjeżdżają do nas także spoza województwa lubuskiego. Od września 2020 wykonaliśmy 100 zabiegów z użyciem lasera HOLEP, zabiegów RIRS oraz zabiegów TURBT. Pozostałych zabiegów urologicznych wykonaliśmy około 400 (czyli takich jak ESWL, cytoskopie czy zabiegi usunięcia stulejki).

W związku z wprowadzeniem nowych zabiegów urologicznych zainwestowaliśmy w specjalistyczny sprzęt do ich wykonywania, inwestycja ta kosztowała nas ponad 2 mln zł.

W Szpitalu Aldemed notujemy także wzrost liczby innych wykonywanych zabiegów, na przykład w zakresie laryngologii, ginekologii oraz chirurgii ogólnej.

Obecnie ciągle walczymy ze skutkami epidemii, biorąc udział w Narodowym Programie Szczepień. Na razie prowadzimy jeden punkt szczepień, ale staramy się o otwarcie drugiego, aby oferować więcej szczepionek (jeden punkt otrzymuje obecnie 30 szczepionek na tydzień, co jest zbyt mało dla potrzeb naszych pacjentów).

Problem, z jakim obecnie się mierzymy, to brak kadry medycznej.

Z powodu braku lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (trzech ostatnio od nas odeszło), musieliśmy wstrzymać  przyjmowanie deklaracji POZ od pacjentów. Chcielibyśmy utrzymać liczbę 28-30 tysięcy pacjentów zadeklarowanych do podstawowej opieki zdrowotnej, ale musimy w tym celu zatrudnić nowych lekarzy. Brakuje nam także lekarzy specjalistów. Liczymy na to, że dzięki nowym przepisom, ułatwiającym zatrudnianie lekarzy z zagranicy, uda nam się zapełnić te braki medykami z Ukrainy i Białorusi.

Mamy dalsze plany rozwoju, które chcemy realizować w 2021 roku. Między innymi staramy się o kontrakt z NFZ na rehabilitację pocovidową, którą obecnie oferujemy wyłącznie komercyjnie. Ponieważ prowadzimy dzienny oddział rehabilitacji kardiologicznej, chcielibyśmy dołączyć do tych świadczeń także te przeznaczone dla osób, które przeszły Covid-19.

Mamy nadzieję, że pomimo trudności, których doświadczamy, rok 2021, który jest rokiem naszego jubileuszu (25-lecia powstania Centrum Medycznego Aldemed), będzie rokiem naszego dalszego rozwoju.