Bupa przejmie Lux Med za 1 625 mln zł

0
890


Bupa, międzynarodowa grupa działająca na rynku opieki zdrowotnej, przejmie Grupę Lux Med, największą polską prywatną firmę świadczącą usługi zdrowotne. Kosz zakupu wyniesie 1 625 mln zł (400 mln euro). Lux Med jest obecnie własnością funduszu typu private equity Mid Europa Partners. 

Zakup ten oznacza wejście grupy Bupa na rynek polski. Ta międzynarodowa grupa działająca w branży opieki zdrowotnej i obsługująca 10,8 mln klientów na całym świecie zapewni Lux Med zaplecze finansowe, międzynarodowe doświadczenie w opiece zdrowotnej oraz długoterminowe zaangażowanie w poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polsce.

– Lux Med jest dobrze zarządzanym, odnoszącym sukcesy przedsiębiorstwem i wraz z Bupa będzie miał wspaniałą przyszłość. Między naszymi przedsiębiorstwami istnieje wiele zbieżności. Będziemy współpracować z kadrą zarządzającą Lux Med, aby w dalszym ciągu zapewniać klientom i pacjentom opiekę wysokiej jakości.  Pragniemy, aby opieka zdrowotna była dla mieszkańców Polski łatwiej dostępna i tańsza – powiedział Stuart Fletcher, prezes Bupa/

W wyniku transakcji Anna Rulkiewicz w dalszym ciągu będzie zarządzać przedsiębiorstwem jako prezes Lux Med z pomocą obecnego zarządu. Wszyscy pracownicy Lux Med pozostaną w nim zatrudnieni po przeprowadzeniu tej transakcji.

W komentarzu na temat przejęcia prezes LUX MED Anna Rulkiewicz powiedziała:
– Dołączenie do Bupa jest wydarzeniem wyjątkowym dla Lux Med oraz dla całego sektora opieki zdrowotnej w Polsce. Poprzez połączenie naszej wiodącej pozycji oraz znajomości rynku w Polsce z międzynarodowym doświadczeniem Bupa w opiece zdrowotnej będziemy rozwijać nasze przedsiębiorstwo i podniesiemy jakość opieki zdrowotnej w Polsce.

W 2011 roku Bupa osiągnęła przychody w wysokości 40,7 mld zł oraz zysk w wysokości 2,8 mld zł, posiada zatem środki finansowe, które może zainwestować w rozwój Lux Med. Bupa nie ma udziałowców, co pozwala jej na podejmowanie długoterminowych działań bez potrzeby reagowania na bieżące naciski rynku.

Bupa prowadzi działalność na rynku opieki zdrowotnej na całym świecie, głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Ma doświadczenie w świadczeniu szerokiej gamy usług, w tym: ubezpieczeń zdrowotnych, zarządzaniu szpitalami, profilaktyce, medycynie pracy, coachingu, prowadzeniu przychodni oraz domów opieki dla osób w podeszłym wieku.  W celu poprawy stanu zdrowia publicznego angażuje się we współpracę z władzami państw oraz państwowymi zakładami opieki zdrowotnej.  W Hiszpanii Bupa zarządza dwiema spółkami publiczno-prywatnymi, a w Wielkiej Brytanii zapewnia opiekę pozaszpitalną oraz długoterminową opiekę w ramach państwowej opieki zdrowotnej.

Przejęcie wymaga zgód Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce oraz Urzędu Nadzoru Finansowego w Szwecji, której uzyskanie może zająć jeszcze dwa lub trzy miesiące.