Carolina Medical Center: innowacyjna operacja neurochirurgiczna

0
1024

W warszawskiej klinice Carolina Medical Center odbyła się innowacyjna operacja neurochirurgiczna. Do operacji, po raz pierwszy w Polsce, wykorzystano zestaw do stabilizacji kręgosłupa Pass MIS.

Pacjentem był czternastoletni chłopiec, który doznał urazu kręgosłupa podczas zabawy na trampolinie, gdy próbował wykonać wyskok z przewrotem w tył. Spadł i pod ciężarem własnego ciała uszkodził sobie kręgosłup. Od tego czasu chłopcu towarzyszył ból pleców, który znacznie nasilał się podczas jakiejkolwiek aktywności sportowej.

Wykonane badania pokazały, że podczas urazu uszkodzona została płytka wzrostowa górna kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa – L1. Owa płytka wzrostowa to tkanka chrzęstna znajdująca się w pobliżu zakończeń rosnącej kości. Jest to miejsce wzrostu kości na długość. Po zakończonym procesie wzrostu chrząstka ta całkowicie przekształca się w kość – u kobiet następuje to w wieku około dwudziestu, a u mężczyzn dwudziestu pięciu lat.

Niewygojone od ponad roku uszkodzenie płytki granicznej było powodem powstania nadżerek i obrzęku przylegającej części kręgu. Wtórnie ucierpiał również krążek międzykręgowy (potocznie zwany dyskiem) – stracił właściwą mu elastyczność, w wyniku czego przestrzeń międzykręgowa obniżyła się, a krążek gorzej przenosił obciążenia.

Pacjent został zakwalifikowany do operacji stabilizacji przeznasadowej i międzytrzonowej kręgów Th12-L1 metodą przezskórną. Trwająca 3 godziny operacja, przeprowadzona została w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center.

Neurochirurg, doktor Jurij Kseniuk, metodą przezskórną wprowadził śruby przez nasady do trzonów kręgów odcinka piersiowego i lędźwiowego. Poprzez niewielkie nacięcie usunięty został uszkodzony krążek międzykręgowy a następnie zastąpiony implantem międzytrzonowym. Wprowadzono przeszczepy kostne do przestrzeni międzykręgowej, wykonując usztywnienie uszkodzonego segmentu ruchowego.

Innowacyjność tej metody polegała na zastosowaniu małoinwazyjnego dostępu do stabilizacji przeznasadowej i międzytrzonowej kręgosłupa u dziecka. Co więcej, po raz pierwszy w Polsce użyty został zestaw do stabilizacji kręgosłupa Pass MIS z bardzo niskim profilem, dzięki czemu wszczepy nie będą drażnić tkanek miękkich podczas ruchu. W czasie operacji całkowicie oszczędzono mięśnie przykręgosłupowe – nie zostały one przecięte, a delikatnie rozsunięte – mówi dr Jurij Kseniuk, neurochirurg w Carolina Medical Center. Zastosowana metoda pozwoli na powrót pacjenta do pełnej aktywności ruchowej i sportowej po osiągnięciu zrostu międzytrzonowego, przy pełnym zachowaniu mięśni kręgosłupa i braku ich drażnienia przez wystające elementy konstrukcji.

– Powrót do pełni sił potrwa około 6-8 tygodni. Teraz pacjenta czeka rehabilitacja – będzie ona – polegała głównie na ćwiczeniach mięśni grzbietu, aby nie uległy one zanikowi po operacji. Spodziewam się trwałego ustąpienia dolegliwości oraz powrotu pacjenta do pełnej aktywności ruchowej po uzyskaniu zrostu międzytrzonowego – mówi dr Kseniuk.

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia między innymi specjalistów z zakresu ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Crolina Medical Center jest częścią Grupy Lux Med – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.