Carolina Medical Center: innowacyjne protezy stawu skokowego

0
1521

W połowie kwietnia 2016 roku w Carolina Medical w Warszawie dr Urszula Zdanowicz wraz z dr Bernhardem Devosem Bevernage z kliniki Parc Léopold w Brukseli przeprowadzili dwa zabiegi z wykorzystaniem protezy Hintegra. Tego typu zabieg to jedyna opcja pozwalająca na zachowanie ruchomości stawu skokowego, a nawet uprawiania rekreacyjnych sportów przez pacjentów, którzy cierpią na artrozę, czyli zmiany zwyrodnieniowe w stawie skokowym.

Operacji wszczepienia protezy stawu skokowego wykonuje się w Polsce stosunkowo niewiele i rzadko. Pierwsza, z wykorzystaniem protezy InBone, sprowadzonej ze Stanów Zjednoczonych, była przeprowadzona w 2009 roku w Carolina Medical Center, przez dr. Roberta Śmigielskiego i dr Urszulę Zdanowicz.
– To wybitnie skomplikowany zabieg, ale daje świetne efekty. Trzeba jednak przeprowadzić go według ściśle określonych procedur, aby uzyskać dobry rezultat – powiedział po przeprowadzonej operacji dr Berhnard Devos.

Statystyki pokazują, że zmiany zwyrodnieniowe wszystkich stawów dotyczą 15 procent ludzi dorosłych na świecie, czyli około miliarda osób, z czego 1-2 procent zwyrodnień przypada na staw skokowy. Większość pacjentów to ludzie młodzi, po wypadkach, po przebytych złamaniach, albo z przewlekle niestabilnym stawem skokowym. Natomiast zwyrodnienia stawu kolanowego czy biodrowego dotyczą głównie osób starszych.

 

 

Na świecie wykonuje się dużo zabiegów wszczepienia protezy stawu skokowego. Także w Europie – w Niemczech, Austrii, czy Belgii są ośrodki specjalizujące się w tego typu operacjach mające spore doświadczenia z protezami Hintegra. W Polsce, jak na razie, tylko pojedynczy lekarze diagnozują i operują jednostkowe przypadki, dlatego zabiegi nie są standardowo proponowane pacjentom, którzy kwalifikowaliby się do operacji. Wielu z nich nie wie, że alternatywą dla usztywnienia stawu skokowego jest wszczepienie protezy, dzięki której pacjent ma szansę na powrót do normalnego funkcjonowania, a nawet do rekreacyjnej aktywności fizycznej. W wielu przypadkach jedyne, co oferowano pacjentom, to usztywnienie stawu, które bardzo ogranicza sprawność fizyczną i jest dramatem dla młodych ludzi. Nowa metoda pozwala wrócić pacjentom do normalnego życia, ponieważ po wszczepieniu protezy staw się rusza. Protezy mogą starczyć nawet na kilkanaście lat.

– Rehabilitacja po zabiegu wszczepienia protezy stawu skokowego zazwyczaj trwa przynajmniej kilka miesięcy. Nie tyle jest to związane z samym zabiegiem, ile z koniecznością re-edukacji nogi, na której pacjent latami nieprawidłowo chodził – tłumaczy dr Urszula Zdanowicz z Carolina Medical Center.
 

Po wszczepieniu protezy nawet sztywne stawy skokowe mogą odzyskać ruchomość. Poprzedzone jest to jednak koniecznością unieruchomienia zoperowanej stopy przez pewien okres, zaraz po wykonanym zabiegu.

– Warto podkreślić, że właściwa kwalifikacja pacjenta do zabiegu wszczepienia protezy stawu skokowego to trzy czwarte sukcesu. Pacjent musi spełniać szereg kryteriów, na przykład mieć odpowiednią oś kończyny czy dobrą jakość kości. Niestety, nie każdy pacjent ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu skokowego kwalifikuje się do tej operacji – dodaje dr Zdanowicz.

Centrum ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu operacji, ale wciąż kwalifikowanych jest niewielu pacjentów ze względu na brak świadomości o możliwości wszczepienia protezy stawu skokowego.

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia między innymi specjalistów w zakresie ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej jako wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Clinic of Excellence.

Carolina Medical Center jest częścią Grupy Lux Med – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.