Carolina Medical Center: nowa metoda leczenia osteoartozy

0
1150


29 października 2013 roku w NZOZ Carolina Medical Center doktor Robert Śmigielski jako pierwszy w Polsce wszczepił pacjentowi tzw. KineSpring. Tym samym do katalogu najnowocześniejszych procedur medycznych stosowanych w tej placówce dołącza kolejny unikalny zabieg.

Po wprowadzeniu do polskiej ortopedii między innymi komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego, sztucznych łąkotek, innowacyjnej protezy stawu skokowego i endoprotez “na miarę”, doktor Robert Śmigielski, wraz z zespołem specjalistów kliniki, zastosuje specjalną sprężynę, wszczepianą w okolicę kolana, zmniejszającą obciążenia przenoszone przez ten staw.

Miliony ludzi cierpi na osteoartrozę – zwyrodnieniowe zapalenie kości i stawów. Choroba dotyka stawy rąk, kolan, bioder, nóg i kręgosłupa na skutek zmiany chrząstki – tkanki miękkiej, która amortyzuje i chroni kości.
– Osobom z zapaleniem kości i stawów kolana doskwiera ciągły i bardzo silny ból, co prowadzi do obniżenia jakości życia. Wielu z nich jest zbyt młodych i aktywnych, by zdecydować się na operację pełnej wymiany stawu kolanowego – głównej procedury w tych przypadkach, a która wiąże się z długim czasem rekonwalescencji jak również dużym ryzykiem  – wyjaśnia doktor Robert Śmigielski z Carolina Medical Center. Przez amortyzację kolana przed nadmiernym obciążeniem, system KineSpring pomaga złagodzić ból, umożliwiając pacjentowi powrót do bardziej regularnego trybu życia i potencjalnie opóźnia konieczność wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego.

System KineSpring jest metodą leczenia dla pacjentów z łagodną lub umiarkowaną osteoartrozą stawu kolanowego, u których leczenie zachowawcze, takie jak leki przeciwbólowe oraz stabilizatory kolana, nie przyniosło oczekiwanych skutków, ale którzy nie są gotowi do pełnej wymiany stawu kolanowego. System KineSpring wszczepiany jest pod skórę przy stawie kolanowym. Żadna kość, więzadło ani chrząstka nie są usuwane. Implant i procedura jego wszczepiania zostały specjalnie przygotowane w sposób ułatwiający szybki powrót do zdrowia i umożliwiający jednocześnie skorzystanie w przyszłości z innych procedur terapeutycznych. System KineSpring został zaprojektowany w sposób zapewniający wąski profil implantu i zabezpieczający przed kolidowaniem z tkankami otaczającymi staw.

Podczas badań klinicznych większość pacjentów wracała do domu już kilka dni po zabiegu, a po kilkunastu dniach zapominała o ograniczeniach w obciążaniu kolana. Wielu operowanych odczuło ulgę bezpośrednio po operacji. Pełen komfort i zakres ruchu w kolanie odzyskiwany jest po około sześciu tygodniach, niezbędnych do zagojenia się tkanek.

Carolina Medical Center od 2010 roku działa w nowej siedzibie przy ulicy Pory 78 na warszawskim Mokotowie. Prowadzi ambulatorium urazowe dla dzieci i młodzieży oraz szpital liczący 36 łóżek, który posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Carolina Medical Center jest Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Baletu Narodowego. Placówkę prowadzi spółka Sport Medica S.A.