CenterMed: laboratorium E-zdrowia w Tarnowie

0
581

Centrum Medyczne CenterMed podpisało umowę dotyczącą powstania laboratorium E-zdrowia w Tarnowie. Partnerami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Medycyna Polska – Koordynator Klastra Medycznego MedCluster, Kamsoft S.A., szpital im. E. Szczeklika oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, w której powstanie laboratorium..

– Dzięki projektowi staniemy się nowoczesnym centrum kształcenia kadr medycznych – podkreśla rektor PWSZ w Tarnowie, profesor dr hab. Stanisław Komornicki. – Odchodzimy od ery papieru i ołówka, nasi studenci zdobędą cenne kompetencje – mówi.

W ramach laboratorium będą testowane najnowsze rozwiązania e-zdrowia, w tym między innymi  elektroniczna dokumentacja medyczna, telemedycyna i teleopieka oraz aplikacje na smartfony. W szkole ruszy między innymi wirtualna przychodnia i szpital, zaplecze informatyczne.

– To będzie najlepszy poligon doświadczalny – wyjaśnia Andrzej Witek, prezes Centermed i Stowarzyszenia Medycyna Polska tworzącego Klaster Medyczny MedCluster.

Projekt ma otwartą formułę, po krótkim pilotażu do współpracy zaproszone zostaną inne placówki medyczne.
– Tarnów ma szanse znaleźć się w grupie liderów europejskich miast tworzących e-miasta zdrowia. U nas z e-zdrowia będą mogli się szkolić się pracownicy sektora medycznego z Polski, w tym w postaci e-learningu – dodaje prezes Klastra Medycznego Medcluster.

Oprogramowanie i wsparcie technologiczne w „Laboratorium E-Zdrowia” zapewni spółka Kamsoft S.A., która od lat tworzy dla szpitali, przychodni, aptek programy informatyczne. W ramach programu OSOZ-u- Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia już teraz pacjenci między innymi rejestrują się przez Internet, mają swoje konto zdrowia, gdzie gromadzone są wszystkie dane medyczne, a także w bezpieczny sposób, mogą sprawdzać wyniki badań.
– Tymi doświadczeniami podzielimy się ze studentami. Mam nadzieję, że w Tarnowie powstaną nowe pomysły w ramach e-zdrowia do zastosowania w smartfonach – mówi Zygmunt Kamiński, prezes Kamsoft.

Na szybkie wykorzystanie projektów powstałych w Laboratorium E-Zdrowia liczy tarnowski szpital im. E. Szczeklika. – Wiele elementów e-zdrowia już działa, teraz trzeba wszystko połączyć – podkreśla dyrektor szpitala Marcin Kuta.

Laboratorium E-Zdrowia na tarnowskiej uczelni ma ruszyć jesienią 2015 roku, ale przygotowania już się rozpoczęły. Twórcy projektu będą korzystać ze środków własnych oraz starać się o rozwój przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej, która mocna stawia na e-technologie.

Dla mieszkańców pierwsze wymierne korzyści będą dostępne już w roku 2015, bo w ślad za Laboratorium E –Zdrowia planowany jest duży pilotaż z zaangażowaniem mieszkańców. Tarnów ma stać się Health City – czyli Miastem Zdrowia.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlab Laboratoria: nowe placówki
Następny artykułAlert konsultacyjny