CenterMed: pilotażowy program zintegrowanej opieki zdrowotnej

0
1112

CenterMed  z Tarnowa zaprezentował goszczącym w placówce przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia, z ministrem Łukaszem Szumowskim i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko, pilotażowy projekt integracji opieki medycznej i społecznej dla seniorów.

Goście zwiedzili także przychodnię „e-zdrowia” Grupy CenterMed, placówka ta, otwarta w 2014 roku, jest  w pełni zinformatyzowana. Posiada elektroniczną dokumentację, wystawia e-recepty, e-zwolnienia oraz e-skierowania.

Delegacja Ministerstwa wybrała CenterMed, ponieważ firma już od kilku lat, z własnej inicjatywy, prowadzi elementy opieki koordynowanej. Lekarze rodzinni współpracują między innymi z diabetologami, alergologami, kardiologami dzięki czemu pacjenci szybko rozpoczynają leczenie.

– Od lat wspieramy z własnych środków profilaktykę osób starszych. W ramach profilaktyki i edukacji prozdrowotnej prowadzona jest na przykład bezpłatna Szkoła Leczenia Astmy i Innych Chorób Alergicznych, zainteresowaniem cieszą się warsztaty dla chorujących na cukrzycę i ich rodzin. Osoby, które ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność wymagają opieki, powinny otrzymać szerokie wsparcie oparte na nowoczesnych technologiach które łączą różne podmioty medyczne. Powinno ono być kierowane głównie do osób samotnych, ale również tych, którymi – z różnych przyczyn – najbliższa rodzina nie jest w stanie się zaopiekować. Pomoc powinna być udzielana w domu, na osiedlu lub podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia – mówił podczas spotkania prezes Grupy CenterMed lek. med. Andrzej Witek.

CenterMed w Katowicach i CenterMed w Kielcach biorą udział w programie pilotażowym opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej „POZ PLUS” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu grantowego pn. „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – Model POZ PLUS”.

Czytaj: Katowice: CenterMed w projekcie POZ Plus>>>

– Przychodnie Grupy objęte są też procesem akredytacji podstawowej opieki zdrowotnej prowadzonym przez Centrum Monitorowania Jakości Ministerstwa Zdrowia. Uzyskaliśmy już akredytację dla przychodni z Tarnowa – mówił prezes.

Ministrowie zapoznali się  z projektami prospołecznymi i prozdrowotnymi wspieranymi przez CenterMed. Sporo uwagi było poświęcone działalności Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej, których jednym z pomysłodawców był właśnie CenterMed. W 2018 roku w zajęciach i spotkaniach w czterech klubach MCAS bierze udział ponad 600 tarnowian w wieku powyżej 55 roku życia.

Grupa CenterMed to polska sieć przedsiębiorstw medycznych, które oferują szeroką opiekę medyczną: od badań diagnostycznych, poprzez medycynę pracy, konsultacje u lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy specjalistów, zabiegi ambulatoryjne, fizjoterapię, badania profilaktyczne i usługi stomatologiczne, aż po opiekę szpitalną. CenterMed prowadzi też działalność w zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania chorób i badań klinicznych. Wspiera różnorodne inicjatywy, dotyczące między innymi edukacji zdrowotnej. Pierwsza przychodnia CenterMed powstała w 1997 roku w Tarnowie, obecnie grupa liczy 19 placówek medycznych w największych miastach w Polsce.