CenterMed: tysiąc badań podczas akcji profilaktycznej

0
822


Ponad tysiąc bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi, ciśnienia, pomiarów tkanki tłuszczowej i porad zdrowotnych – takie są efekty akcji „Razem bijemy Rekord Zdrowia. Mniej cukru – poczuj smak”, która zakończyła się w Tarnowie i Nowym Sączu. Akcję organizował między innymi CenterMed.

Wszystkie osoby, które skorzystały z badań, były częstowano jabłkami, rozdano ich ponad 300 kilogramów. Uczestniczy akcji otrzymywali także „zdrowe” kalendarzyki na 2016 rok.

Akcja trwała przez prawie dwa tygodnie, odbywała się podczas imprez sportowych, Biegu Sokoła i meczu siatkarek oraz w centrach handlowych.

Organizatorami projektu, przeprowadzonego w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, były CenterMed, Stowarzyszenie Medycyna Polska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i CH MAX. Badania pomiaru cukru i ciśnienia wykonywały pielęgniarki CenterMed oraz studenci Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie. Celem projektu było zachęcenie mieszkańców Małopolski do regularnych badań profilaktycznych, ograniczenia spożywania cukru i aktywnego trybu życia. Podczas całej akcji prowadzone były zapisy do Tarnowskiego Koła Diabetyków „Słodki Punkt”, odbyły się także bezpłatne warsztaty edukacyjne dla chorych na cukrzycę. W ramach badań u kilku osób stwierdzono bardzo wysoki poziom cukru, wskazujący na cukrzycę, u kilku innych wykryto stan przedcukrzycowy.

– Takie akcje są potrzebne. Cukrzyca to choroba podstępna, często wcześniej nie dająca objawów. Dlatego warto regularnie sprawdzać poziomu cukru, osoby z grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy powinny badać się co roku. Im wcześniej wykryjemy cukrzycę tym leczenie jest skuteczniejsze – podkreśla lekarz diabetolog Renata Burnagiel z CenterMed.

Sieć CenterMed to 25 placówek, które działają w Tarnowie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Katowicach, Kielcach, Nowym Sączu, Bochni i Brzesku. Przychodnie wykonują rocznie ponad 2 miliony świadczeń medycznych. Blisko 100 tysięcy pacjentów zapisanych jest do lekarzy rodzinnych. Sieć posiada  ponad 200 podwykonawców w całej Polsce, obsługuje około 3000 klientów korporacyjnych. Posiada kontrakty z NFZ i sieciami ubezpieczeniowymi.