CenterMed uczestnikiem akcji Dni Spirometrii

0
243


Przychodnie CenterMed w całej Polsce przystąpiły do akcji bezpłatnych badań organizowanych w ramach IV Polskich Dni Spirometrii. Bezpłatne badania będą się odbywać w przychodniach sieci w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Kielcach i Tarnowie.

Włącz opcję aktywną – tak brzmi wezwanie tegorocznych obchodów Dni Spirometrii, będących częścią wieloletniej kampanii “Healthy Lungs for Life”. Tym razem organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę aktywności fizycznej w leczeniu i zarządzaniu procesem zdrowienia.

Całość kampanii edukacyjnej  będzie poświęcona tematowi wyboru formy aktywności fizycznej odpowiedniej do stanu płuc.

Pomimo znacznych wysiłków ze strony lekarzy rodzinnych, alergologów i pneumonologów, nadal ponad połowa chorych na astmę zmaga się z nierozpoznaną chorobą. Aż 80 procent chorych na POCHP (Przewlekła Obturacyjna Chorobę Płuc) ma duszności i kaszel i niestety nie wie, że u podstawy ich dolegliwości stoi przewlekła obturacyjna choroba płuc POCHP. Dni spirometrii to nie tylko badania,  ale także projekt edukacyjny, niosący przekaz o szkodliwości palenia tytoniu, konsekwencjach nie leczenia POCHP i astmy.

Stan płuc stwierdzić można wykonując badanie spirometryczne. Test mierzy pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka.

Grupę CenterMed tworzą 24 placówki oraz jeden szpital. Grupa posiada własne, szerokoprofilowe centra medyczne w największych miastach w kraju: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Kielcach, a także w Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni i Brzesku.