Centrum Badań DNA opracowuje test na trzy wirusy

0
305

Centrum Badań DNA zakończyło prace badawczo-rozwojowe dotyczące opracowania testu genetycznego identyfikującego zwiększone ryzyko do zachorowań na COVID-19 oraz wirusy grypy typu A i B

Test oparty jest o technikę RT-PCR i służy do wykrywania ilościowego genów SARS-CoV-2: (gen S i N) a także wirusów grypy typu A (gen M) oraz typu B (gen HA)

Test pozwala na detekcję RNA wirusa SARS-CoV-2 oraz wirusów grypy typu A i B podczas jednoczesnej analizy.

Wirusy grypy typu A i B należą do najczęściej występujących w przebiegu grypy i w największym stopniu odpowiadają za wystąpienie objawów grypowych (bóle mięśni, gorączka, apatia i osłabienie organizmu). Dzięki równoczesnej analizie występowania trzech wirusów, pacjent od razu może zostać poddany odpowiedniemu leczeniu.

Czytaj także: Grupa Alab inwestuje w nowe technologie>>>

Spółka prowadzi prace badawcze w kierunku testu identyfikującego 3 wirusy w oparciu o technologię RT-LAMP. Testy będą objęte ochroną patentową. Ich wdrożenie planowane jest na koniec grudnia 2020 roku.

Centrum Badań DNA to ośrodek badawczo-diagnostyczny, którego celem jest wdrażanie i oferowanie nowych technologii w zakresie analiz DNA. Oferuje testy medyczne, w tym między innymi panele nowotworowe, diagnostykę chorób i predyspozycji genetycznych. Wykonuje także badania z zakresu identyfikacji osobniczej – ustalenie pokrewieństwa (ojcostwa). W placówce działa poradnia dla chorych na boreliozę.

Centrum wykonuje też testy wykrywające obecność SARS- CoV – 2 (COVID – 19) oraz testy serologiczne. Placówka znajduje się na liście podmiotów uprawnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania badań na obecność wirusa SARS CoV-2.

Czytaj także: Nowe laboratoria „covidowe”>>>

W listopadzie 2020 roku spółka zawarła umowy z firmami z Francji oraz z Wielkiej Brytanii dotyczące dystrybucji testu SARS-CoV-2 RT-LAMP Fast Detection KIT – szybkiego testu na obecność koronawirusa, którego wyniki dostępne są w ciągu 10-ciu minut.

Centrum Badań DNA Sp. z o.o. ma siedzibę w Poznaniu przy ulicy Inflanckiej. Jest to spółka zależna Inno-Gene S.A.