Centrum Dializa nie będzie prowadzić szpitala w Pszczynie

0
1080

Starostwo powiatowe w Pszczynie poinformowało pod koniec marca 2018, że rozwiązuje umowę dzierżawy miejscowego szpitala, zawartą ze spółką Centrum Dializa z Sosnowca. Wypowiedzenie umowy następuje z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mija 30 czerwca 2018 roku.

Od 3 kwietnia 2018 pracownicy szpitala mogą składać oświadczenia o gotowości podjęcia pracy w placówce prowadzonej przez jednostkę podległą powiatowi pszczyńskiemu. Wpłynęło już 146 takich oświadczeń.

– W trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się szpital po wypowiedzeniu kontraktu spółce Centrum Dializa przez Narodowy Fundusz Zdrowia, powiat pszczyński robi wszystko, żeby nie doszło do zamknięcia placówki. Wciąż czekamy na decyzję dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w Katowicach w sprawie cesji kontraktu na podmiot powiatowy. Naszym zdaniem to najlepsze z możliwych rozwiązań, bo dzięki niemu nie będzie konieczności zamykania szpitala i ewakuacji pacjentów. Z interpretacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że nie ma przeszkód prawnych dla takiej formy przekazania kontraktu powiatowi pszczyńskiemu – oświadcza starosta pszczyński Paweł Sadza.

Starostwo powiatowe tuż po wypowiedzeniu przez NFZ kontraktu Centrum Dializa, zwróciło się do spółki z propozycją podpisania porozumienia, na mocy którego zapewni przejęcie wszystkich pracowników szpitala oraz przystąpi do remontu nieużywanych pięter szpitala, na które od 1 lipca 2018 mogliby zostać przeniesieni pacjenci. Po tym czasie powiat przystąpi do gruntownego remontu dolnych pięter budynku.

Starostwo podkreśla też, że spółka Centrum Dializa odpowiada za sprawność działania szpitala w okresie wypowiedzenia, czyli do 30 czerwca 2018 i nie ma mowy o likwidacji szpitala w tym czasie.

Centrum Dializa w oświadczeniu przesłanym do mediów informuje, że rocznie płaci samorządowi powiatowemu około 5,5 mln zł czynszu dzierżawnego, co od 2011 roku dało kwotę 29 mln zł. Spółka podkreśla, że jest to najwyższy w Polsce czynsz płacony przez prywatnego zarządcę szpitala na rzecz powiatu i że dzięki temu możliwa była prawie całkowita spłata zadłużenia placówki, które wynosiło 35 mln zł. Spółka przeprowadziła też w szpitalu inwestycje o wartości około 9 mln zł.

Szpital w Pszczynie pozostaje ciągle w sporze ze śląskim oddziałem wojewódzkim NFZ, który nie zapłacił za leczenie 630 pacjentów. Dotyczy to procedur kardiologicznych o wartości około 12 mln zł.

Centrum Dializa dzierżawi także, od 2012 roku, szpital w Łasku , od 2015 roku – szpital w Opatowie, a od 2016 roku – szpital w Białogardzie. W tym ostatnim przypadku również istnieje groźba wypowiedzenia przez NFZ umów na świadczenia i starostwo powiatowe złożyło spółce propozycję rozwiązania umowy dzierżawy na zasadzie porozumienia stron. Jednak spółka nie wyraziła na to zgody.

Centrum Dializa zarządza także 44 stacjami dializ na terenie kraju, z których korzysta około 1500 pacjentów. Przeprowadzanych jest w nich ponad 200 tysięcy zabiegów rocznie. Centrum Dializa prowadzi także ośrodek badań klinicznych Avoxova.

Centrum Dializa Sp. z o. o. powstało w 2000 roku. Prezesem spółki jest Konrad Nowakowski, a prokurentem – Jacek Nowakowski. Główna siedziba znajduje się w Sosnowcu przy ulicy Jabłoniowej 27.