Centrum Dializa nie prowadzi już szpitala w Pszczynie

0
270

Centrum Dializa sp. z o.o. zaprzestało prowadzenia szpitala w Pszczynie. Placówkę chce przejąć powiat pszczyński. Starosta zapewnia, że jest gotowy na przejęcie pacjentów i dalsze nieprzerwane prowadzenie szpitala.

“Nie są prawdziwe informacje przekazywane przez dyrekcję NZOZ Szpital w Pszczynie o zaprzestaniu działalności szpitala i ewakuacji pacjentów z powodu braku lekarzy i pielęgniarek. Personel medyczny poinformował starostę pszczyńskiego, że nie odejdzie od łóżek pacjentów” – czytamy w komunikacie na stronie starostwa powiatowego w Pszczynie.

– Jesteśmy po rozmowie z ordynatorami, oddziałowymi i pracownikami pogotowia, którzy stanowczo i jednoznacznie zadeklarowali, że nie odejdą od łóżek pacjentów. Grafiki są w pełni obsadzone i nie ma konieczności ewakuacji pacjentów – mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Starostwo powiatowe w Pszczynie poinformowało pod koniec marca 2018, że rozwiązuje umowę dzierżawy miejscowego szpitala, zawartą ze spółką Centrum Dializa z Sosnowca. Wypowiedzenie umowy następuje z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mija 30 czerwca 2018 roku.

Centrum Dializa dzierżawi szpital w Pszczynie od 2011 roku.

Centrum Dializa dzierżawi także, od 2012 roku, szpital w Łasku , od 2015 roku – szpital w Opatowie, a od 2016 roku – szpital w Białogardzie. W tym ostatnim przypadku również istnieje groźba wypowiedzenia przez NFZ umów na świadczenia i starostwo powiatowe złożyło spółce propozycję rozwiązania umowy dzierżawy na zasadzie porozumienia stron. Jednak spółka nie wyraziła na to zgody.

Centrum Dializa zarządza także 44 stacjami dializ na terenie kraju, z których korzysta około 1500 pacjentów. Przeprowadzanych jest w nich ponad 200 tysięcy zabiegów rocznie. Centrum Dializa prowadzi także ośrodek badań klinicznych Avoxova.

Centrum Dializa Sp. z o. o. powstało w 2000 roku. Prezesem spółki jest Konrad Nowakowski, a prokurentem – Jacek Nowakowski. Główna siedziba znajduje się w Sosnowcu przy ulicy Jabłoniowej 27.