Centrum Medyczne MML: Innowacyjna technologia NBI

0
1319


Centrum Medyczne MML z Warszawy oferuje innowacyjne badania, które wykonywane są przy pomocy nowoczesnej aparatury diagnostycznej wykorzystującej światło NBI. Dzięki tej aparaturze bezboleśnie i kompleksowo można sprawdzić stan górnych dróg oddechowych podczas jednej wizyty.

– Badanie endoskopowe z użyciem NBI jest powszechnie stosowane, na przykład  w gastroenterologii, jednak w przypadku laryngologii jest to nowość – podkreślił dr n. med. Michał Michalik, specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, szef Centrum Medycznego MML.

Co roku u blisko 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory górnych dróg oddechowych. Choroba ta może dotyczyć zarówno palaczy, jak i niepalących, w różnym wieku i obu płci. Nowotwory te często rozwijają się skrycie, nie dając objawów i wykrywane są w stadium, w którym medycyna jest już bezsilna. Dlatego laryngolodzy uczulają, by w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej kontrolować również błony śluzowe górnych dróg oddechowych.
Nowoczesny sprzęt diagnostyczny NBI wykryje nawet  te zmiany, które dotąd były niewidoczne dla wprawnego oka lekarza czy tradycyjnych urządzeń diagnostycznych.

Badanie NBI (Narrow Band Imaging) wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne. Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie nawet niewielkich zmian, również tych słabo widocznych przy zwykłym badaniu. Wcześnie wykryty stan zapalny, czy zmiana nowotworowa to większa szansa na szybsze i skuteczne wyleczenie.

– NBI jest badaniem pomocnym również w trakcie zabiegów chirurgicznych, gdzie zobrazowanie tkanek wąską wiązką światła w wiarygodny sposób wskazuje chirurgowi granicę zdrowej błony śluzowej i tkanki nowotworowej. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne usunięcie chorej tkanki – powiedział prof. dr hab. med. Wiesław Konopka, z Kliniki Otolaryngologii ICZMP w Łodzi, konsultant CM MML.

Celem badań jest wykrycie nieprawidłowych zmian poprzedzających nowotwór  lub choroby w stadium bezobjawowym. Badaniom z użyciem endoskopu NBI powinny poddać się osoby z grupy zwiększonego ryzyka. W przypadku tzw. „pozytywnego” wyniku testu, czyli wykryciu nieprawidłowych naczyń krwionośnych w obrębie błony śluzowej, pacjenci poddawani są szczegółowej diagnostyce. Znaczenie badań przesiewowych jest nieocenione, gdyż pozwalają one na wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium, co daje możliwość szybkiego wdrożenia leczenia i szansę na całkowite wyleczenie.

– Procedura badania jest prosta, a samo badanie jest nieinwazyjne i niebolesne. Polega na wprowadzeniu do światła górnych dróg oddechowych endoskopu, czyli giętkiego przewodu o średnicy kilku milimetrów zakończonego kamerą o wysokiej rozdzielczości, pozwalającej na dokładne oglądanie wnętrza naszego ciała. W trakcie badania tkanki oświetlane są dodatkowo wąską wiązką światła – NBI – co pozwala na uzyskanie wysoko wykontrastowanego obrazu pozwalającego na różnicowanie i wstępną ocenę nieprawidłowości – wyjaśnia lek. med. Grzegorz Sobczyk, specjalista otolaryngolog, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, konsultant z zakresu onkologii w diagnostyce górnych dróg oddechowych.

Centrum Medyczne MML posiada przychodnię specjalistyczną i część szpitalną. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu laryngologii, okulistyki, chirurgii plastycznej, chirurgii szczękowej.

Placówka diagnozuje i leczy zaburzenia snu pod postacią chrapania i bezdechów. Przeprowadza również małoinwazyjne, ambulatoryjne zabiegi likwidujące przyczyny tych schorzeń. Centrum Medyczne MML wykonuje specjalistyczne badania słuchu, zawrotów głowy, oferuje nowoczesną diagnostykę obrazową TK, wykonuje badania okulistyczne. Współpracuje też z firmami ubezpieczeniowymi.

Założycielem i właścicielem kliniki jest dr Michał Michalik. Placówka mieści się w Warszawie, przy ulicy Bagno 2 (przy Placu Grzybowskim).