Centrum Medyczne MML: nowatorski zabieg laryngologiczny

0
910


Zespół Centrum Medycznego MML z Warszawy pod kierunkiem  dr n. med. Michała Michalika przeprowadził pierwszą w Europie nowatorską operację zespolenia językowego przy zastosowaniu amerykańskiego systemu AIRVANCE. W wyniku zabiegu pacjent pozbył się uporczywego chrapania i bezdechu.

Nowatorska operacja odbyła się przez jamę ustną, bez uszkodzenia tkanek szyi. Nie pozostawiła widocznych śladów. Zabieg nie wiązał się z rehabilitacją ani koniecznością rekonwalescencji. Operacja wykonana została w znieczuleniu i trwała godzinę. Zabieg polegał na przesunięciu  nasady języka w stronę żuchwy. Dzięki temu pacjent ma zagwarantowany lepszy przepływ powietrza oraz dotlenienie organizmu. AIRVANCE to nadzieja dla osób z bezdechami śródsennymi oraz cierpiących na uporczywe chrapanie, ze zmniejszoną drożnością dróg oddechowych w obrębie gardła, u których inne wcześniej stosowane metody mniej inwazyjne nie przyniosły spodziewanego rezultatu.

Uporczywe chrapanie to problem 80% mężczyzn i 30% kobiet po 40. roku życia, a bezdech śródsenny, który dotyczy 10% z nich, to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta. Zastosowanie tej metody leczenia przeznaczone jest szczególnie dla  pacjentów z towarzyszącymi chorobami układu krążenia, np. z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, dla przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Centrum Medyczne MML diagnozuje i leczy zaburzenia snu, których objawem jest chrapanie i bezdechy. Ma największe doświadczenie w kraju w przeprowadzaniu małoinwazyjnych, ambulatoryjnych zabiegów likwidujących przyczyny tych schorzeń. Specjalizuje się także w chirurgii jednego dnia, w której wykorzystywane są najnowsze techniki operacyjne w leczeniu schorzeń laryngologicznych  i okulistycznych. Wykonuje też zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, chirurgii szczękowej.  Oferuje nowoczesną diagnostykę obrazową TK.

Założyciel i właściciel kliniki, dr Michał Michalik jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw medycznych. Współpracuje naukowo z Antwerp University Hospital w Belgii. Aktywnie uczestniczy w licznych konferencjach naukowych w kraju i za granicą, m.in. w prestiżowym Kongresie Sinus Forum, odbywającym się w Nowym Jorku, które skupia najlepszych światowych lekarzy specjalizujących się w leczeniu zatok oraz chirurgii głowy i szyi.