Centrum Neuro-Care zbadało mieszkańców Śląska

0
870

Specjaliści z Centrum Neuro-Care z Katowic w ramach akcji edukacyjnej „Pamiętaj o pamięci” przebadali ponad 130 mieszkańców województwa śląskiego. Akcja miała na celu wczesne wykrycie choroby Alzheimera – stadium, w którym efekty leczenia są najskuteczniejsze.

Badania były przeprowadzone u pacjentów, którzy zgłosili się z powodu takich problemów, jak na przykład zapominanie słów, ważnych terminów czy miejsc pozostawienia kluczy lub portfela

Z badan wynikało, że u większości pacjentów (aż u 72 procent) odczuwane zaburzenia pamięci związane były z przeżywanym stresem, problemami osobistymi lub depresją. U 40 procent z tych osób stwierdzono zespół depresyjny, wymagający leczenia specjalistycznego. Pacjentom tym zalecono kontakt z psychologiem oraz konsultację psychiatryczną, ponieważ depresję można z powodzeniem leczyć.

U 9 procent osób osłabienie pamięci nie było związane z początkami choroby Alzheimera, wynikało natomiast z chorób towarzyszących – np. źle kontrolowanej cukrzycy. U części pacjentów stwierdzono zaburzenia pamięci związane z wiekiem.

Neuro-Care jest prywatną jednostką, specjalizującą się w kompleksowym leczeniu chorób neurologicznych. Usługi placówki skierowane są szczególnie do osób chorujących na stwardnienie rozsiane, z zaburzeniami pamięci, w wieku podeszłym i z ograniczeniem funkcji narządu ruchu w przebiegu choroby Parkinsona.

W placówce działają: Centrum Leczenia Stwardnienia Rozsianego, Centrum Leczenia Choroby Alzheimera i Parkinsona, poradnia stereotaksji, która kwalifikuje chorych do zabiegów neurochirurgicznych głębokiej stymulacji mózgu DBS i prowadzi chorych po zabiegu. Centrum oferuje również pomoc w przypadkach bólów i zawrotów głowy, zaburzeń snu, padaczki, stanów po udarach mózgu lub urazach głowy, a także schorzeń kręgosłupa. Udziela konsultacji w przebiegu wielu chorób neurologicznych o charakterze przewlekłym. Działają tutaj specjalistyczne poradnie: bólów głowy, padaczki, neurologiczna oraz neurologii dziecięcej. Placówka oferuje usługi komercyjne.

Centrum Neuro-Care powstało w roku 2008. Obecnie działa przy ulicy Pawła Kołodzieja 8 w Katowicach. Placówkę prowadzi spółka z o ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytową, prezesem spółki z o.o. jest Gabriela Kłodowska-Duda, lekarz neurolog.