Centrum Zdrowia Tuchów inwestuje w rezonans magnetyczny

0
1847


Centrum Zdrowia Tuchów planuje zakup specjalistycznego rezonansu magnetycznego. Całość prac związanych z zakupem, montażem i uruchomieniem urządzenia wyceniono na 3 mln 350 tys. zł. 35 procent kosztów inwestycji zostanie sfinansowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dotacja z MRPO będzie miała wartość  około 1 mln 67 tys. zł. Zarząd Województwa Małopolskiego pozytywnie ocenił projekt i umieścił go na podstawowej liście inwestycji przeznaczonych do dofinansowania. W roku 2014 mają być wykonywane prace budowlane związane z montażem urządzenia.

Zakup rezonansu magnetycznego możliwi w sposób całkowicie nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych całego organizmu. Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Centrum Zdrowia Tuchów spośród bardziej zaawansowanych urządzeń diagnostycznych dysponuje dotychczas dwunastorzędowym tomografem komputerowym. Rezonans jest urządzeniem bezpieczniejszym, ponieważ nie wykorzystuje promieni rentgenowskich i daje czytelniejsze wyniki. Jest dokładniejszy i może doprowadzić do wykrycia w organizmie nawet niewielkich zmian.

Centrum Zdrowia Tuchów w związku z zakupem urządzenia zamierza zwiększyć wykrywalność, a przez to poprawić skuteczność leczenia wielu chorób. Rezonans pozwala na pokazanie dynamiki zmian w poszczególnych narządach, co jest bardzo istotne na  przykład w diagnostyce onkologicznej.  Przy pomocy rezonansu diagnozowane będą schorzenia układu krążenia. Urządzenie pomoże w profilaktyce udarów mózgu, które są najczęstszą przyczyną niesprawności u ludzi powyżej 40. roku życia. Przyczyni się także do skuteczniejszej profilaktyki zaburzeń pamięci i intelektu. Sprzęt będzie pełnić  istotną rolę w profilaktyce chorób układu nerwowego, zwyrodnień kręgosłupa, schorzeń jamy brzusznej i urazów ortopedycznych.

W Pracowni Diagnostyki Obrazowej CZT prócz tomografu wykorzystywane są także ultrasonografy oraz specjalistyczne urządzenia RTG, z których jedno jest przystosowane do wykonywania zdjęć podczas zabiegu.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi poradnie specjalistyczne oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia, Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.