Centrum Zdrowia Tuchów organizatorem Akademii Zdrowia

0
937


Centrum Zdrowia Tuchów był organizatorem Otwartej Akademii Zdrowia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tuchowie. W związku z jubileuszem piętnastolecia uczelni Centrum zorganizowało blok badań, porad, prezentacji i konsultacji medycznych. Udzielali ich między innymi specjaliści żywienia z poradni dietetycznej CZT. 

W ramach Akademii Zdrowia można było wykonać bezpłatne badania wzroku, EKG i USG, a także uczestniczyć w zajęciach praktycznych, polegających między innymi na poznaniu zasad udzielania pierwszej pomocy. Zaplanowano także ćwiczenia i treningi Pilates oraz zajęcia w mini szkole rodzenia.

Podczas medycznego dnia otwartego można było również dowiedzieć się więcej o terapii uzależnień. W tuchowskim Ośrodku Psychoterapii oprócz Dziennego Oddziału Psychiatrii działają poradnie zajmujące się ich leczeniem. Pomagają między innymi uzależnionym od Internetu i od leków, wśród których nie brakuje młodych ludzi.

Badaniami były zainteresowane dwie grupy pacjentów: studenci oraz seniorzy. Ci pierwsi przeważnie uczestniczyli w juwenaliach i przy okazji postanowili zbadać stan swojego zdrowia. Drudzy wykorzystywali okazję, że za darmo można było wykonać płatne zazwyczaj badania.

Największym powodzeniem cieszyły się badania USG jamy brzusznej i tarczycy. Kolejki ustawiały się jednak także do konsultacji dermatologicznych oraz do badania wzroku. Chętni zapisywali się na masaże i inne zabiegi rehabilitacyjne, sporo osób zaciekawiły zajęcia Pilates. Nie brakowało zainteresowanych wykonaniem EKG. Niemal wszyscy na początek sprawdzali ciśnienie krwi. Osoby zainteresowanie specjalistycznymi świadczeniami pytały o zabiegi wykonywane w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia i o naturalne metody łagodzenia bólu na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym Centrum Zdrowia Tuchów.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital, Centrum Rehabilitacji, poradnie specjalistyczne oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Placówka powstała w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza, która w roku 2012 zakupiła budynek szpitala od samorządu powiatowego.