Centrum Zdrowia Tuchów realizuje program „Dobry początek”

0
999

Centrum Zdrowia Tuchów rozpoczyna realizację programu „Dobry początek – diagnostyka prenatalna i opieka nad dziećmi do 7 roku życia”. Z bezpłatnego, nieinwazyjnego badania prenatalnego będzie mogło skorzystać cztery tysiące mieszkanek powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, gorlickiego i samego Tarnowa.

Chodzi o przyszłe mamy, które nie ukończyły 35. roku życia, nie spełniają więc kryteriów kwalifikacji do programu badań prenatalnych, finansowanego przez NFZ. Warunek jest taki, aby wiek ciąży nie przekraczał 14. tygodnia.

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego istnieją wiarygodne dowody na to, że wiek ciężarnej powyżej 35. roku życia, będący dotychczas podstawowym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych, nie ma największego znaczenia dla wystąpienie wad płodu. Stąd  wszystkie kobiety ciężarne bez względu na wiek, powinny mieć możliwość wykonania przesiewowego badania w kierunku najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych.

Badanie prenatalne obejmą dwie wizyty konsultacyjne przy kwalifikacji i podsumowaniu wyników, dwa badania USG, badania biochemiczne w I i II trymestrze ciąży oraz komputerową ocenę ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości mamy będą miały zapewnione fachowe porady, co do dalszego leczenia w wyspecjalizowanych placówkach. Program przewiduje zwrot kosztów dojazdu na badanie.

Czytaj także: Centrum Zdrowia Tuchów nagrodzone w konkursie Bezpieczny szpital>>>

Obecnie prawie 30 tysięcy dzieci, które corocznie rodzą się w Małopolsce, są pozbawione bezpłatnego dostępu do badań prenatalnych, pozwalających diagnozować i leczyć wady wrodzone. We wschodniej Małopolsce ma to zmienić program „Dobry początek”.

W ramach realizacji projektu zaplanowano też zapewnienie dzieciom dostępu do wczesnej, wielospecjalistycznej pomocy,  poprzez działania z zakresu wczesnej interwencji. Chodzi o małych pacjentów w wieku do siedmiu lat, z niepełnosprawnością, zagrożonych niepełnosprawnością oraz zagrożonych opóźnionym rozwojem. Pomoc dla najmłodszych do ukończenia trzeciego roku życia będzie świadczona w miejscu zamieszkania, dla starszych w formie wyjazdowo-stacjonarnej.

Projekt będzie realizowany do 31 października 2021 roku. Jest on współfinansowany  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020  w kwocie 4 526 968 zł.

Centrum Zdrowia Tuchów, działające w gminie wiejsko-miejskiej Tuchów, w powiecie tarnowskim, prowadzi zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia a także dział rehabilitacji.

Centrum prowadzi także oddziały: neonatologiczny i położniczy oraz ZOL w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Centrum nie znalazło się na liście placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali. Centrum prowadzi spółka pracownicza.