Centrum Zdrowia Tuchów rozwija rehabilitację

0
991

Pracownia rehabilitacji prowadzone przez Centrum Zdrowia Tuchów w miejscowości Szerzyny została dwukrotnie powiększona i wyposażona w nowy sprzęt.  Oznacza to poprawę komfortu zabiegów i poszerzenie zakresu świadczeń. Pacjenci będą mogli korzystać  dodatkowo także z masażu podciśnieniowego.

Nowy rodzaj zabiegów wykorzystuje pulsującą falę podciśnieniową, która skojarzona z elektroterapią podnosi efektywność oraz intensywność  terapii. Jest szczególnie polecany dla pacjentów z obrzękami kończyn spowodowanych urazami oraz w ostrych i przewlekłych bólach. Specjaliście sięgają po niego także po urazach sportowych, przy zaburzeniach krążenia obwodowego czy  zastoinach żylnych i limfatycznych.

Centrum Zdrowia Tuchów zainwestowało w wyposażenie pracowni w Szerzynach około 25 tys. zł. Prace budowlane i remontowe sfinansowane przez samorząd gminy wraz z dokumentacją kosztowały 130 tys. zł. Pracownię zmodernizowano po tym, jak w ostatnim postępowaniu kontraktowym zapewnione zostało finansowanie świadczeń przez NFZ na najbliższe pięć lat.

Zainteresowanie zabiegami w Szerzynach,  gdzie pracuje czterech dyplomowanych fizjoterapeutów, jest ogromne. Zazwyczaj obowiązujący kontrakt jest przekraczany. Sporym zainteresowaniem cieszy się między innymi terapia u dzieci, a także terapia barku i kolan oraz metoda PNF, czyli forma kompleksowej kinezyterapii, opartej na neurofizjologicznych zasadach rozwoju, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych umiejętności ruchowych. Stosuje się ją często po złamaniach, operacjach wszczepienia endoprotezy, udarach mózgu, rdzenia kręgowego, a także dla chorych z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym.

W 2017 roku w pracowni rehabilitacji w Szerzynach wykonano prawie 23 500  zabiegów, w tym ponad 2 100 masaży częściowych. Ponad 2 600 razy pacjenci korzystali z zabiegów jonoforezy a ponad  2 300  z terapii impulsowym polem magnetycznym niskiej częstotliwości.  Część świadczeń w Szerzynach udzielanych jest na zasadach komercyjnych.