Centrum Zdrowia Tuchów: wolne terminy w poradniach

0
890


Blisko rok pacjenci muszą czekać w Małopolsce na wizytę  do najpopularniejszych specjalistów. Coraz trudniejsza dostępność do refundowanych świadczeń w zakresu specjalistki w całym kraju wynika z niskich kontraktów podpisywanych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W Małopolsce zmniejsza się liczba poradni, do których można się dostać jeszcze w tym roku. Tymczasem w przychodniach Centrum Zdrowia Tuchów wciąż są jeszcze wolne miejsca.

W niektórych poradniach termin wizyty jest nawet kilkudniowy. Laryngolog dziecięcy przyjmuje od razu, na wizytę w poradni chirurgicznej pacjenci poczekają tylko trzy dni, podobnie jak w poradni rehabilitacyjnej oraz leczenia bólu. W Krakowie do okulisty trzeba czekać blisko rok, tymczasem w Tuchowie czas oczekiwania wynosi obecnie miesiąc. Do przychodni ortopedycznych – obleganych w innych ośrodkach na Pogórzu – można zostać przyjętym po dwóch tygodniach.  Czas oczekiwania na poradę specjalisty w zakresie chirurgii ogólnej dzieci wynosi tydzień,  a w chirurgii onkologicznej oraz kardiologii dziecięcej – dwa tygodnie. Na drugą połowę grudnia rejestrowani są chorzy, którzy chcą skorzystać z diagnostyki tomograficznej. Szybciej są wykonywane badania pilne.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi ponad 30 poradni specjalistycznych. Specjaliści przyjmują także w innych miejscowościach powiatu tarnowskiego- w Ciężkowicach funkcjonuje poradnia otolaryngologiczna  i ginekologiczno–położnicza. Ginekolodzy przyjmują też  w Wierzchosławicach, Wojniczu i Gromniku. Z wizyty u stomatologa można skorzystać w Jastrzębi,  Bruśniku, Biadolinach Radłowskich, Siemiechowie, Wierzchosławicach i Ciężkowicach.  

Centrum Zdrowia Tuchów oprócz poradni prowadzi szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia, Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia zawarty na rok 2013 ma wartość 21 416 671,34 zł. Środki te finansują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, na którą jest przeznaczone 5,8 mln zł, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację leczniczą, leczenie stomatologiczne oraz leczenie szpitalne.

Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.