Certus: nowa szczepionka przeciwko meningokokom

0
899


Prywatna Lecznica Certus z Poznania wprowadziła do swojej oferty snową szczepionkę przeciwko meningokokom. Bexsero to pierwsza i jedyna w Polsce szczepionka przeciwko meningokokom grupy B, wywołującym 70 procent zachorowań na infekcyjną chorobę meningokokową. Jedna dawka szczepionki kosztuje 399 zł.

Szczepienie dostępne jest we wszystkich placówkach Lecznicy Certus. Szczepienie może być podawane dzieciom od drugiego  miesiąca życia. oraz dorosłym. Dla dzieci od 2 do 5 miesiąca życia wymagane są trzy dawki szczepionki, dla dzieci w pozostałych grupach wiekowych i dorosłych – dwie dawki. Dla dzieci do 23 miesięcy jest także zalecane szczepienie przypominające.

Meningokoki są główną przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W Polsce w latach 2002-2011 potwierdzono 1 936 przypadków infekcyjnej choroby meningokokowej – IChM. Śmiertelność IChM ze wstrząsem septycznym szacuje się na poziomie 20-30 procent.

Prywatna Lecznica Certus prowadzi 4 placówki. Trzy z nich zlokalizowane są w Poznaniu: przy ulicy Grunwaldzkiej, Dąbrowskiego oraz Wagrowskiej, jedna – w Swarzędzu. Przy ulicy Grunwaldzkiej działa szpital  z 51 łóżkami.

Usługi Certusa są zarówno komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2014 ma wartość około 5 mln zł i dotyczy usług w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego (ginekologia i położnictwo, chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, urologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu). W ramach NFZ Certus oferuje także podstawową opiekę zdrowotną.