Certus: pierwsza operacja trzustki technologią NanoKnife

0
984


29 lipca 2014 roku w szpitalu Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu odbyła się pierwsza w Wielkopolsce operacja nowotworu trzustki z użyciem technologii NanoKnife. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Dawida Murawy – znanego poznańskiego chirurga onkologa.

NanoKnife  jest światową nowością w leczeniu nowotworów. Urządzenie oparte jest na technologii nieodwracalnej elektroporacji (Irreversible Electroporation, IRE). Jest to nowa nietermalna metoda ablacji polegająca na przepływie krótkich impulsów elektrycznych przez tkankę nowotworową. Impulsy powodują powstanie nieodwracalnych otworów w błonie komórkowej i zwiększenie jej przepuszczalności, a w konsekwencji śmierć komórki. Następnie martwe komórki usuwane są w sposób naturalny przez układ chłonny organizmu.

Nowoczesną technologią NanoKnife mogą być leczeni pacjenci z potwierdzonym nieoperacyjnym nowotworem trzustki, wątroby lub prostaty nie poddającym się skutecznej chemioterapii lub radioterapii.

Nieodwracalna elektroporacja jest nową metodą leczenia nowotworów.  Prywatna Lecznica Certus jest jednym z kilku ośrodków w Polsce i jedynym w Wielkopolsce, w którym dostępna jest ta metoda leczenia. Od lutego 2014 roku urolodzy z placówki wykonali tą metodą 3 operacje nowotworów prostaty, a w czerwcu 2014 przeprowadzona została pierwsza w Wielkopolsce operacja nowotworu wątroby z użyciem tej technologii. Kolejni pacjenci są w trakcie procedury kwalifikacyjnej.

Certus posiada 51 łóżek szpitalnych w placówce przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Oferuje usługi szpitalne w zakresie urologii, ginekologii, chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Certus prowadzi także placówki ambulatoryjne zlokalizowane przy ulicach Dąbrowskiego i Wagrowskiej w Poznaniu oraz w Swarzędzu.