Certus: pierwsza operacja z użyciem technologii Nano-Knife

0
808


5 marca 2014 roku w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu została wykonana pierwsza operacja nowotworu prostaty z użyciem technologii NanoKnife. Jest to urządzenie oparte na  technologii nieodwracalnej elektroporacji (Irreversible Electroporation, IRE).  Jest rodzajem nietermicznej ablacji stworzonej w celu precyzyjnego i efektywnego niszczenia niepożądanych komórek nowotworowych.

Nowoczesną technologią Nano-Knife mogą być leczeni pacjenci z potwierdzonym nieoperacyjnym nowotworem takich narządów jak trzustka, wątroba i prostata nie poddającym się skutecznej chemioterapii lub radioterapii.

Metoda polega na wkłuciu kilku (maksymalnie do 6) elektrod w tkankę nowotworową, a następnie – po zaplanowaniu ilości impulsów pomiędzy elektrodami – wytwarzane jest impulsowe napięcie o wysokim voltażu co powoduje uszkodzenie błon komórkowych utkania nowotworu z następowym powolnym ich rozpadem. Metoda ta nie uszkadza włókien kolagenowych, a więc może być prowadzona również w przypadku naciekania przez nowotwór ścian dużych naczyń.

Obserwacja guza przy pomocy ultrasonografii podczas trwania zabiegu pozwala na bieżącą weryfikację zakresu zabiegu, ponieważ obserwowany (w czasie rzeczywistym) guz natychmiast zmienia swoją strukturę.

Zabieg nie jest refundowany przez NFZ. Odbył się na oddziale urologicznym Lecznicy. Certus posiada 51 łóżek szpitalnych w placówce przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Oferuje usługi szpitalne w zakresie urologii, ginekologii, chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Certus prowadzi także placówki ambulatoryjne zlokalizowane przy ulicach Dąbrowskiego i Wagrowskiej w Poznaniu oraz w Swarzędzu.

Usługi Certusa są zarówno komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2014 ma wartość 4,9 mln zł. Środki te finansują leczenie szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. W ramach NFZ Certus oferuje także podstawową opiekę zdrowotną.