Chorzów: Weiss Klinik „Szpitalem bez bólu”

0
843

Weiss Klinik z Chorzowa uzyskał certyfikat programu „Szpital bez bólu”, który jest potwierdzeniem wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego w placówce. Szpital bez bólu to taki, w którym pacjenci po przebytej operacji medycznej monitorowani są co najmniej 4 razy na dobę pod kątem odczuwania bólu, a personel medyczny stara się uśmierzyć ten ból.

Ważnym elementem projektu „Szpital bez bólu” jest również ciągłe szkolenie personelu medycznego w zakresie leczenia bólu. Aby skutecznie zminimalizować, a nawet wykluczyć ból po zabiegach operacyjnych, konieczna jest znajomość najnowszych metod i środków przeciwbólowych.

Program „Szpital bez bólu” to ogólnopolska inicjatywa organizacji medycznych: Polskiego Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskiego Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwo Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Obecnie szacuje się, że ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone. Najważniejszymi z nich wydają się być problemy organizacyjne, niewystarczająca wiedza o uśmierzaniu bólu, brak czasu, a także złożoność postępowania przeciwbólowego.

Często zdarza się, że głównym kryterium wyboru leku przeciwbólowego jest przyzwyczajenie personelu medycznego, dostępność leków przeciwbólowych czy też cena opakowania jednostkowego (bez liczenia całkowitych kosztów, w których należy uwzględnić między innymi koszty ewentualnych powikłań) oraz fakt, że czasami to pielęgniarki, a nie lekarze decydują o rodzaju podanego leku przeciwbólowego.

Obecnie certyfikat „Szpital bez bólu” posiada 145 polskich szpitali i 32 oddziały szpitalne.

Weiss Klinik prowadzi szpital w Chorzowie oraz po jednej jednostce ambulatoryjnej i po jednym salonie optycznym w Chorzowie oraz Gliwicach. Specjalizuje się w laserowej korekcji wad wzroku, w leczeniu zaćmy i innych schorzeń okulistycznych u dorosłych i dzieci, wykonuje również zabiegi chirurgii plastycznej. Szpital posiada powierzchnię 1992,33 mkw., dwie sale operacyjne oraz 22 łóżka dla pacjentów.

Weiss Klinik należy od 2014 roku do Grupy Scanmed Multimedis.