Chrzanów: centrum medyczne wprowadza nowe metody terapii

0
911

Centrum Artroskop z Chrzanowa (województwo małopolskie) wprowadziło do swojej oferty terapię płytkowymi czynnikami wzrostu. Metoda ta ma zastosowanie w leczeniu zmian w obrębie stawów, więzadeł i mięśni stawowych, także w medycynie sportowej. Terapia jest komercyjna. Koszt wynosi 400 zł.

Płytkowe czynniki wzrostu (PRP – Platelet Rich Plasma) to skoncentrowana objętość płytek krwi rozproszonych w niewielkiej ilości osocza. Zastosowanie PRP polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta jako środka wpływającego na poprawę tkanek miękkich czy tkanki kostnej, w celu pobudzenia ich potencjału regeneracyjnego. Masa bogatopłytkowa jest stosowana w ortopedii i medycynie sportowej. Mechanizm działania tej metody polega na wydzieleniu przez aktywowane trombocyty czynników wzrostu, które są kluczowym składnikiem procesu regeneracji tkanek.

Płytkowe czynniki wzrostu stosuje się głównie w leczeniu zmian obejmujących tkanki miękkie  w celu zmniejszenia wzmożonego napięcia (mięśniowe, więzadłowe) tkanek w okolicach stawów dotkniętych procesem chorobowym.

Koncentrat płytek krwi zawierający czynniki wzrostu znalazł również zastosowanie w medycynie sportowej, gdzie bardzo często dochodzi do urazów zarówno tkanek miękkich (ścięgna, więzadła, mięśnie) jak i kości. Szczególnie w tej dziedzinie oczekuje się szybkiej i efektywnej terapii. Zaletą tej terapii jest to, że wykorzystywana jest tylko krew własna pacjenta.

Centrum Artroskop świadczy usługi w zakresie chirurgii, ortopedii i rehabilitacji. Wszystkie usługi placówki są komercyjne. Centrum oferuje porady specjalistyczne a także wykonywane drobnych zabiegów chirurgicznych. W ramach rehabilitacji w ofercie są zabiegi laserowe, hydroterapia, masaż, magnetoterapia, krioterapia, ćwiczenia indywidualne na sali i w basenie.

W placówce można także skorzystać z konsultacji neurologa i reumatologa oraz wykonać diagnostykę USG. Na zabiegi operacyjne pacjenci Centrum kierowani są do Kliniki Chirurgii Mazan w Katowicach lub do  Szpitala Ortopedicum w Krakowie.

Centrum mieści się przy ulicy Wyszyńskiego 17a. na piętrze budynku, w pomieszczeniach o powierzchni ponad 100 mkw, dzierżawionych od spółdzielni mieszkaniowej. Właścicielem  placówki jest Bogdan Wziętek, specjalista II stopnia chirurgii ortopedycznej i urazowej, zajmujący się głównie artroskopią i USG stawów.