Co dalej z ustawą o podziale NFZ?

0
1024

Magdalena OkoniewskaMagdalena Okoniewska
Redaktor portalu www.medycynaprywatna.pl

Projekt ustawy o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego według obietnic Ministerstwa Zdrowia miał się pojawić w listopadzie, potem w grudniu 2012 roku, tymczasem mamy luty 2013 roku i w dalszym ciągu nie wiemy, jak będzie wyglądać według nowych przepisów system finansowania świadczeń medycznych.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann kilkakrotnie wspomniał o tym, co będzie zawierać nowa ustawa. Wiemy na przykład, że zapowiadany jest podział Narodowego Funduszu Zdrowia na autonomiczne i samodzielne oddziały wojewódzkie, które będą zarządzały środkami Funduszu. Ciągle jednak nie wiemy, jak będzie wyglądała w obrębie tych jednostek współpraca Ministerstwa Zdrowia, wojewodów i przedstawicieli samorządów terytorialnych – czyli marszałków i starostów,  będących organami założycielskimi dla placówek medycznych.  Które z tych gremiów będą miały wpływ na podział środków? Jak w tym podziale będzie wyglądał udział prywatnych przedsiębiorców działających na rynku medycznym? Na jakich zasadach będzie się opierać planowanie usług medycznych, czyli co się z tym wiąże inwestycji, w regionie? Jest to bardzo istotne, gdyż może wpłynąć na działalność wielu firm angażujących swoje środki w budowę nowych placówek medycznych. Wszystko  to jednak na razie to jedna wielka niewiadoma.

Według informacji przekazywanych z Ministerstwa Zdrowia trwają prace na d założeniami do ustawy. Nie wiemy w dalszym ciągu, kiedy te założenia ujrzą światło dzienne, a wszelkie próby uzyskania bliższych informacji na ten temat, nie przynoszą rezultatów. Minister Neumann nawet, być może z obawy przed pytaniami na ten temat, unika bezpośrednich spotkań z dziennikarzami.