CZ Tuchów: akcja 3MAJ SIĘ ZDRÓW

0
1051


Centrum Zdrowia Tuchów organizuje kolejną akcję profilaktyczną. Festiwal 3 MAJ SIĘ ZDRÓW potrwa od 2 do 4 maja 2013 roku. W ramach akcji można będzie wykonać bezpłatne stomatologiczne oraz badania słuchu, a także skorzystać z bezpłatnych konsultacji.

Przeglądy stomatologiczne będą przeznaczone dla dzieci, a towarzyszyć im będzie akcja informacyjna, dotycząca poprawy świadomości prozdrowotnej rodziców i samych dzieci. Problem ze stanem uzębienia narasta z wiekiem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundacje Wiewiórki Julii  dotyczy on blisko 80 % 5-latków i prawie 92 %  15-latków.  Jedną z przyczyn tej sytuacji jest zamykanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Poza tym w ramach akcji w Tuchowie i w Ciężkowicach można będzie wykonać badania w specjalnym słuchobusie. Używanie słuchawek dousznych i hałas komunikacyjny powodują często uszkodzenie słuchu, a nawet jego degradację. Prócz dokładnego badania audiometrycznego, można będzie także zasięgnąć porad specjalistów w dziedzinie ochrony przed hałasem. W tuchowskiej części Festiwalu Dobrze Nastawionych można się będzie dowiedzieć więcej o właściwie komponowanej diecie. Zainteresowane osoby będą mogły także wykonać EKG, zmierzyć ciśnienie czy poziom glukozy. Wyniki badań można będzie na miejscu wstępnie zinterpretować.

Przewidziano także pogadanki w ramach mini szkoły rodzenia. Zaplanowano konsultacje z rehabilitantem ginekologiczno – położniczym w ramach rehabilitacji poporodowej oraz naukę samobadania piersi. W programie znalazły się także pokazy pierwszej pomocy.

Festiwal 3 MAJ SIĘ ZDRÓW będzie się odbywał w Tarnowie, Tuchowie i Ciężkowicach. Prócz działań prozdrowotnych wypełni go blok imprez sportowych, konkursy i przede wszystkim mnóstwo koncertów.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital, Centrum Rehabilitacji, poradnie specjalistyczne oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Placówka powstała w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza, która w roku 2012 zakupiła budynek szpitala od samorządu powiatowego.