CZ Tuchów: coraz więcej badań mammograficznych

0
806

Centrum Zdrowia Tuchów po czterech miesiącach od uruchomienia programu profilaktycznego wykonało więcej badań mammograficznych, niż zaplanowano na pierwsze półrocze. Liczba kobiet, które postanowiły sprawdzić stan swojego zdrowia przekroczyła już 1050. W związku z tym Centrum zwróciło się do NFZ o zwiększenie limitu na te badania.

Prócz dominującej w statystykach gminy Tuchów, z której pochodziło ponad 250 przebadanych pacjentek, diagnostyce poddało się też sporo pań z gmin: Ciężkowice – 120 i Gromnik – 118. Nieźle, jeśli chodzi o zgłaszalność, wypadły też gminy Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice i Szerzyny. Nieco mniej pacjentek pochodziło z gminy Pleśna. Natomiast najmniej przebadanych pań stanowiły mieszkanki gminy Tarnów – prawdopodobnie także z powodu konieczności dojazdu. 

Tymczasem rak piersi jest wciąż bardzo groźny. Blisko 1/4 onkologicznych diagnoz wśród Polek dotyczy tego właśnie schorzenia. Każdego roku odnotowuje się blisko 17 tysięcy nowych zachorowań,  a ciągu najbliższej dekady liczba ta ma w skali roku przekroczyć 20 tysięcy.

Specjaliści zwracają uwagę, że rak piersi staje się problemem społecznym i ekonomicznym. Wynika to z rosnącej liczby zachorowań, a także coraz młodszego wieku chorych. W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność wśród pań w wieku od 20 do 49 lat wzrosła niemal dwukrotnie.

Lepsze wykorzystanie badań profilaktycznych może pomóc w osiągnięciu sytuacji, w której rak piersi stanie się chorobą przewlekłą, ale całkowicie wyleczalną. Małopolska negatywnie wyróżnia się na tle kraju. Tylko 69 procent kobiet dotkniętych tym schorzeniem w województwie ma szansę przeżyć co najmniej pięć lat. Przy średniej dla innych województw w granicach 75 procent to najgorszy wynik w kraju.

Jak mówi Ewelina Wójcik  specjalista do spraw organizacji Centrum Zdrowia Tuchów badania profilaktyczne są właściwie świadczeniami nielimitowanymi. Wniosek do NFZ  jest związany z faktem, że prognoza Funduszu w zakresie liczby świadczeń została wyczerpana. Umowa na badania przewiduje jednak zwiększenie ich liczby. Z bezpłatnego badania w ramach programu profilaktycznego mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.