CZ Tuchów: nowoczesne terapie w przychodni w Wierzchosławicach

0
837

W przychodni w Wierzchosławicach, prowadzonej przez Centrum Zdrowia Tuchów, od połowy stycznia 2016 roku działa nowa poradnia – ortopedyczna. Specjalista w niej zatrudniony stosuje oprócz tradycyjnych metod także nowoczesne terapie, wśród nich metodę z wykorzystywaniem czynników wzrostu.

Jest to innowacyjna, skuteczna i bezpieczna metoda stymulacji regeneracji tkanek. Opiera się na zdolności organizmu do naturalnego gojenia uszkodzonych narządów przy pomocy płytek krwi, które zawierają czynniki wzrostu. Preparatem zawierającym substancje stymulujące procesy naprawcze jest tzw. osocze bogatopłytkowe.

Opanowanie procesu pozyskiwania tej substancji umożliwia stosowanie metody zwłaszcza przy leczeniu uszkodzeń ścięgien i wiązadeł. Jedną grupą schorzeń leczonych w ten sposób są zatem zmiany zwyrodnieniowe, związane z mikroprzeciążeniami, mikrourazami, które doprowadzają do uszkodzeń w dłuższej perspektywie. Do drugiej grupy należą ostre uszkodzenia urazowe.

Metoda jest wykorzystywana w leczeniu ostrogi piętowej, sprawdza się także w zapaleniu ścięgna Achillesa oraz w terapii tzw. łokcia golfisty i łokcia tenisisty, generujących przewlekłe dolegliwości bólowe. Specjaliści sięgają po nią w leczeniu dolegliwości bólowych stawu kolanowego, czyli w tzw. kolanie skoczka i kolanie biegacza.

– Ponadto dobre rezultaty daje też leczenie w ten sposób przewlekłego zespołu bólowego barku. Terapia tego typu nie jest uniwersalnym lekiem, pozwalającym na wyleczenie każdego schorzenia ortopedycznego. Potrafi jednak skutecznie wzmacniać naturalne procesy naprawcze organizmu – tłumaczy lek. Radosław Wojas z Centrum Zdrowia Tuchów.

Nowa poradnia w Wierzchosławicach na razie będzie działać na zasadach komercyjnych. Jest w niej także możliwe wykonania badania USG narządu ruchu, w tym bioder noworodków i niemowląt w kierunku dysplazji stawów biodrowych.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka obejmuje blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Centrum w 2015 roku przejęło prowadzenie oddziałów: ginekologiczno-położniczego i noworodkowego oraz Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Centrum Zdrowia Tuchów jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.