CZ Tuchów rozwija usługi leczenia niepłodności

0
798


Centrum Zdrowia Tuchów wprowadziło nową metodę diagnozowania i leczenia niepłodności kobiet metodą laparoskopii. Placówka zamierza też uruchomić pracownię badań prenatalnych. Będzie to czwarta w Małopolsce, ale pierwsza we wschodniej części województwa placówka tego typu, zajmująca się wykrywaniem chorób genetycznych oraz wrodzonych w okresie życia płodowego. 

Zabiegi laparoskopowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonuje je w Centrum Zdrowia Tuchów lekarz ginekolog Grzegorz Sałata, do niedawna  ordynator  oddziału ginekologii Szpitala Św. Łukasza w Tarnowie. Dzięki laparoskopii rozpoznaje się wszelkie nieprawidłowości i choroby narządów rodnych,  takie jak: zrosty, torbiele, mięśniaki, endometriozę i poddaje się je leczeniu.

– Praktyka wskazuje, że nawet blisko 80 procent pacjentek z problemami dotyczącymi płodności , u których zdiagnozowana została endometrioza po leczeniu zachodzi w ciążę – tłumaczy Grzegorz Sałata.

Przeprowadzenie zabiegu zazwyczaj oznacza  konieczność wykonania dwóch lub trzech niewielkich nacięć. Krótki jest czas rekonwalescencji. Istotną zaletą tego typu zabiegów jest także fakt, że nie ma po nich większych blizn. Laparoskopowo można także leczyć inne schorzenia oraz  dokuczliwe bóle dolnej części brzucha.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital, Centrum Rehabilitacji, poradnie specjalistyczne oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Placówka powstała w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza, która w roku 2012 zakupiła budynek szpitala od samorządu powiatowego.