CZ Tuchów: szpital „przyjazny matce i dziecku”

0
1004

Centrum Zdrowia Tuchów jest realizatorem projektu pod nazwą „Nowoczesny i innowacyjny szpital przyjazny matce i dziecku”, współfinansowanego ze środków unijnych, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 -2013.

Elementem projektu jest opracowanie strony internetowej szpitala, z zakładką „Dla mamy”, w której zamieszczony został poradnik dla przyszłych i młodych mam.

Specjalistyczne informacje dotyczące przygotowanie do porodu przekazywane są także podczas zajęć w szkole rodzenia. Nie wszystkie pacjentki korzystają jednak z tej możliwości. Nie zawsze znajdują także czas na to, by przed porodem odwiedzić oddział położniczy Centrum Zdrowia Tuchów i w rozmowie z personelem szukać odpowiedzi na swoje pytania.

Forma strony internetowej daje także możliwości, by z publikacji korzystały także wszystkie inne zainteresowane mamy, mające dostęp do sieci, a  nie tylko pacjentki Centrum Zdrowia Tuchów.

Część tekstów na portalu ma swoje rozwinięcia w postaci materiałów multimedialnych, poszerzających opisywane treści. Na przykład materiał poświęcony diecie odsyła do nagrania rozmowy ze specjalistą, a tekst poświęcony czytaniu dzieciom ma odnośnik do nagrań kołysanek, które można nucić małym dzieciom z towarzyszeniem muzycznego akompaniamentu. Autorzy strony zapowiadają, że oprócz informacji poświęconych ćwiczeniom, stylowi życia i opiece nad noworodkiem na podstronie w najbliższym czasie pojawiać się będą kolejne materiały. Będą one związane na przykład z prawnymi uregulowaniami dotyczącymi okresu ciąży, czy z programem rehabilitacji okołoporodowej.

Czytaj także: CZ Tuchów: inwestycja w nową porodówkę >>>

Centrum Zdrowia Tuchów powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Prowadzi zespół trzydziestu pięciu poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

W roku 2014 Centrum Zdrowia Tuchów po raz pierwszy znalazło się w grupie najlepszych szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych kraju, zdobywając maksymalną liczbę 80 punktów w kategorii jakość usług. Ranking opublikowany w Rzeczpospolitej przygotowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Centrum jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.