CZ Tuchów w programie Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka

0
997


Centrum Zdrowia Tuchów przystąpiło do programu: Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka, realizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Światową Organizację Zdrowia.

– Zgłosiliśmy Centrum Zdrowia Tuchów do udziału w pilotażowej edycji programu i zostaliśmy zakwalifikowani. Przedstawiciele szpitala wzięli udział w szkoleniu warsztatowym, przygotowującym do stosowania kilku zasad w praktyce – tłumaczy pielęgniarka epidemiologiczna CZT Edyta Okaz.

Jednym z elementów programu jest oprócz edukacji personelu jest edukacja pacjentów w zakresie potrzeby dezynfekcji rąk podczas przebywania w szpitalu i mycia ich po opuszczeniu placówki.  Dzięki właściwemu myciu można zmniejszyć liczbę chorób biegunkowych o połowę. Ta forma profilaktyki może też, o jedną trzecią, zredukować  liczbę zakażeń dróg oddechowych.

Do programu zgłosiło się dotychczas 49 szpitali, głównie publicznych. Wśród nich są cztery prywatne – oprócz Centrum Zdrowia Tuchów także Szpital Lux Med, Szpital Matopat z Torunia oraz Szpital Św. Wincentego a Paulo z Gdańska. Poza tym w programie biorą udział placówki samorządowe przekształcone w spółki takie jak Pro-Medica w Ełku, Centrum Medyczne w Łańcucie sp. z o.o., Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku sp. z o.o, Zamojski Szpital Niepublicznych sp. z o.o. i Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia, Centrum Rehabilitacji, 30 poradni specjalistycznych oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu. Oprócz placówki w Tuchowie Centrum prowadzi przychodnie mieszczące się w dziesięciu miejscowościach na terenie powiatu tarnowskiego. Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.