CZ Tuchów: większy kontrakt na psychiatrię i chirurgię

0
882

Terapia chorób psychiatrycznych w oddziale dziennym i chirurgia naczyniowa. W tych specjalnościach wzrośnie liczba świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla pacjentów Centrum Zdrowia Tuchów. O 20 procent więcej pieniędzy przewidziano na działalność Dziennego Oddziału Psychiatrii.

Ośrodek przyjmuje dorosłych pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi  od ograniczonych zaburzeń depresyjnych, przez zaburzenia osobowości po chorych na schizofrenię. Na oddziale leczą się także pacjenci z zaburzeniami nerwicowymi czy upośledzeni w stopniu lekkim. To osoby, które wieczorem i w nocy mogą pozostawać w środowisku domowym, a z terapii korzystać jedynie w ciągu dnia. Są wśród nich także byli pacjenci zamkniętych oddziałów w Kobierzynie czy Straszęcinie, którym po terapii poprawił się stan zdrowia.

– Zachęcamy lekarzy i pracowników ośrodków pomocy społecznej  z terenu Pogórza do kierowania chorych  na specjalistyczne terapie, bo wiemy, że często pozostają one z własnymi problemami w zamkniętych środowiskach, co powoduje szybkie pogorszenie stanu zdrowia psychicznego – mówi szefowa Ośrodka Psychoterapii Elżbieta Grobecka. Chorzy korzystają z muzykoterapii i leczenia przez sztukę. Po zakończeniu zajęć mają możliwość spotkań w Klubie Pacjenta przy Tuchowskim Domu Kultury.

Ponadto w Centrum Zdrowia Tuchów o jedną czwartą zwiększono liczbę refundowanych przez Fundusz zabiegów naczyniowych, które będą wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia.  To jeden z tegorocznych priorytetów NFZ.
Niewielkie zwiększenia czy zmniejszenia kontraktów w granicach dwóch procent dotyczą kilku poradni, ale generalnie te zmiany się bilansują. – Dlatego po zsumowaniu ich, podobnie jak w przypadku oddziałów szpitalnych, finansowanie pozostaje na ubiegłorocznym poziomie – mówi prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka.  – Choć na wizytę u najbardziej obleganych specjalistów trzeba trochę poczekać, to jednak kolejki są mniejsze niż w sąsiednich placówkach medycznych – dodaje. 

Najkrótszy okres oczekiwania wynoszący obecnie od kilku dni do tygodnia dotyczy poradni:  ortopedycznej, chirurgii ogólnej, chirurgii ogólnej dla dzieci, chirurgii onkologicznej, kardiologicznej dla dzieci, neonatologicznej, leczenia bólu, chorób metabolicznych, a także medycyny sportowej i rehabilitacyjnej.

Obecna wartość kontraktu placówki z NFZ na rok 2013 to 22,8 mln zł. Jest to prognoza, ponieważ za porody Fundusz płaci po przekazaniu dokumentacji. W roku 2012 wartość kontraktu wyniosła 21,5 mln zł. Prócz NFZ-u placówka osiąga także przychody z tytułu świadczeń komercyjnych.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital, poradnie specjalistyczne, Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Psychoterapii. Z podstawowej opieki zdrowotnej oferowanej przez placówkę korzysta prawie 59 tysięcy pacjentów. Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Placówkę prowadzi spółka pracownicza.