Diagnostyka: 600 tysięcy osób wykonało badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus
![](https://medycynaprywatna.pl/wp-content/uploads/2023/01/Diagnostyka-40plus.jpg)
Sieć laboratoriów Diagnostyka jest jedynym z partnerów Narodowego Funduszu Zdrowia, który realizuje program bezpłatnych badań profilaktycznych o nazwie Profilaktyka 40 Plus. Z badań wykonywanych w placówkach sieci w ramach tego programu na koniec 2022 roku skorzystało 600 tysięcy osób.
Pod koniec roku 2021 liczba osób korzystających z badań wynosiła 200 tysięcy, dotyczyło to okresu od lipca 2021, kiedy to rozpoczęła się realizacja programu.
Diagnostyka: 2 miliony badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS
Z danych Diagnostyki wynika, że 60 procent osób korzystających z badań stanowiły kobiety, a 40 procent – mężczyźni, co jest bardzo dobrym wynikiem, ponieważ zwykle udział kobiet w podobnych programach jest wyższy.
Najwięcej osób korzystało z badań w ramach programu Profilaktyka 40Plus w placówkach Diagnostyki z Regionu Wielkopolskiego – 123 tysiące. Na drugi miejscu znalazł się oddział śląski z liczbą 58 tysięcy, a na kolejnych – małopolski (57 tysięcy badań), zachodniopomorski (44 tysiące badań) i dolnośląski (42 tysiące pacjentów).
Badanie proponowane są w oddzielnych pakietach dla kobiet i oddzielnych dla mężczyzn, a jeden pakiet jest wspólny, pomagają one zdiagnozować wiele chorób, których przebieg bywa bezobjawowy. Dotyczy to takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, przewlekła niewydolność nerek, rak prostaty czy rak jelita grubego. Profilaktyczne badania laboratoryjne uwzględnione w programie Profilaktyka 40 PLUS pozwalają na wykrycie ich we wczesnej fazie, a zastosowane odpowiedniego postępowania na tym etapie umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Niekiedy zahamowanie i odwrócenie postępów niezaawansowanej choroby wymaga jedynie krótkotrwałej i nieobciążającej farmakoterapii, zwiększonej dawki ruchu, zmiany sposobu odżywiania oraz zrezygnowania ze złych nawyków. Profilaktycznie wykonywane badania laboratoryjne pozwalają zatem na zwiększenie świadomości o stanie swojego zdrowia i umożliwiają wykrycie problemu we właściwym czasie.
-Należy pamiętać, że program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony na kolejny, trzeci już rok kalendarzowy i nie ma żadnej gwarancji, że będzie kontynuowany w 2024 roku. Tutaj inicjatywa leży po stronie pacjenta, bo te badania nie wymagają skierowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że rola lekarza w tym programie jest nie do przecenienia, bo co nam po wyniku, gdy nie wiemy jak go zinterpretować, dlatego warto go pokazać swojemu lekarzowi rodzinnemu – radzi dr n. med. Tomasz Anyszek z Diagnostyki.
Diagnostyka prowadzi w całej Polsce ponad 200 laboratoriów oraz ponad 1100 punktów pobrań. Wykonuje ponad 100 milionów badań dla około 16 milionów pacjentów. Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów).
Poza standardowymi badaniami, firma stawia na rozwój i popularyzację metod wysoko zaawansowanych.
Diagnostyka, jako pierwsza sieć laboratoryjna w kraju, uruchomiła własną pracownię badań biologii molekularnej, a od kilku lat rozwija unikalną ofertę diagnostyki autoimmunologicznej.