Diagnostyka bada bezpłatnie nauczycieli

0
200

Diagnostyka w ramach programu „Badamy-Wspieramy 2.0” wzięła pod opiekę cztery placówki oświatowe w województwach – łódzkim, małopolskim i śląskim. Do programu zgłosiły się także szkoły z województw – lubuskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego

Pierwsze z tych szkół zostaną włączone do inicjatywy, jednak spółka w ramach aktualnych środków, którymi dysponuje, nie jest w stanie ufundować pakietu opieki diagnostycznej kolejnym placówkom oświatowym z tych regionów.

Jednocześnie przez cały czas poszukiwani są partnerzy (firmy, samorządy itp.), którzy zechcieliby zaangażować się w inicjatywę i wspólnie z Diagnostyką sfinansować dalsze testy u pedagogów.

– Wierzymy, że z ich pomocą będziemy mogli objąć opieką kolejne placówki oświatowe także ze wspomnianych województw – informuje Diagnostyka.

Czytaj także: Prywatne szpitale włączają się w walkę z epidemią>>>

Diagnostyka przeprowadziła już badania w dwóch szkołach w krakowskich. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa nr 129 w Krakowie, w której zdiagnozowano przypadek COVID-19. 53 nauczycieli odbyło wymazowe testy antygenowe Standard Q COVID-19, jest to nowy jakościowy, szybki test przesiewowy stosowany we wczesnej diagnostyce zakażenia, który został przeprowadzony na terenie szkoły przez specjalistów firmy uPacjenta przy pomocy mobilnego zespołu pobraniowego.

W przypadku nauczycieli, u których stwierdzony został dodatni wynik badania antygenowego, wykonane zostały dodatkowo badania real time RT-PCR przy użyciu testów wielogenowych, zgodnych z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Jeżeli będzie to wskazane, wymazowe testy antygenowe nowej generacji będą mogły być w placówce okresowo powtarzane.

Diagnostyka przeprowadziła także darmowe testy u 26 pracowników Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Piłsudskiego w Krakowie.

W Programie znalazły się także kadry pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 146 (Filia nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki) w Łodzi oraz Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach.

Celem akcji, której partnerem strategicznym akcji jest firma uPacjenta, jest zmniejszenie niepewności wśród pedagogów i uczniów, ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zmniejszenie ryzyka zamknięcia szkół.