Diagnostyka: badanie genów metabolizmu i otyłości w jesiennej kampanii

0
806

„Żyj zdrowo – bądź świadomy”, tak nazywa się ogólnopolska, jesienna kampania profilaktyczna Diagnostyki poświęcona problemom zdrowotnym wynikającym z tzw.   tendencji genetycznych.  W ramach kampanii w atrakcyjnej cenie 99 zł będzie można między innymi zbadać gen FTO, tzw. gen otyłości, który według badań naukowców zwiększa ryzyko tycia aż o 70 procent. To najbardziej znany i przebadany gen z grupy genów związanych z metabolizmem i otyłością.

Od jesieni sieć laboratoriów Diagnostyka wprowadza do swojej oferty trzy nowe profile genetyczne “GENOdiagDIETA”, w skład których wejdzie kilkanaście badań różnych grup genów, między innymi genów wpływających na to, jak organizm metabolizuje węglowodany: FTO,FABP2, PPARγ , Apo E i ADRB3 (Pakiet I), gluten, laktozę oraz używki takie jak kofeina, alkohol, sól (Pakiet II).  Badania w ramach Pakietu III sprawdzą, jak organizm radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników i czy prawidłowo  metabolizuje witaminy i   mikroelementy. Dzięki wykonanemu profilowi będzie można dobrać najbardziej optymalną dietę, dowiedzieć się, co jest korzystne dla organizmu, a na co trzeba uważać.

Badania może wykonać każdy, jednak na pewno powinny zainteresować się nimi osoby, które mają nawracające   dolegliwości związane z  trawieniem, metabolizmem, niepowodzeniami  w odchudzaniu i innymi nawracającymi, niepożądanymi reakcjami takimi jak przemęczenie, niestrawność czy reakcje alergiczne.  

Genetyczne  uwarunkowania  często ujawniają się dopiero z wiekiem lub w specyficznych stanach fizjologicznych, takich jak ciąża. Dlatego nawet osoby „od zawsze” szczupłe i nie mające problemów ze zdrowiem mogą zyskać wiedzę na temat swojego profilu genetycznego i uniknąć w przyszłości pojawienia się „oponki” lub nadmiernego przybierania na wadze w trakcie ciąży.

– Choroby, które potocznie nazywamy „chorobami cywilizacyjnymi”, to kompilacja stylu życia, czynników środowiska, odżywiania się, ale także genetyki. Poznając predyspozycje własnego organizmu zapisane w kodzie genetycznym, mamy narzędzie do tego, aby odżywiając się świadomie, zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Co ważne profil genetyczny towarzyszy nam od narodzin aż do śmierci, sensowne jest więc wykonanie takiego oznaczenia już u małych dzieci – tłumaczy dr Anna Piotrowska-Mietelska, kierownik Pracowni Biologii Molekularnej laboratorium sieci Diagnostyka.

Wynikiem tego badania nie będzie standardowa tabela z wynikiem ilościowym tylko cała „książka” z opisem własnego  typu nutrigenetycznego i wskazań co do diety. Badania „GENOdiagDIETA” są rozbudowanym  odpowiednikiem istniejących już na rynku podobnych badań genetycznych. Pełny profil genetyczny składa się z trzech pakietów tematycznych w sumarycznej cenie ponad 2000 zł. 

Od 19. września 20016 roku będzie można pobrać bon na pojedyncze badanie FTO, czyli tzw. genu otyłości, który według szacunków występuje u co siódmej osoby mającej nadwagę. Jego nadaktywność u niektórych ludzi wynika z tego, że występuje u nich podwójnie.

W czasie kampanii promocją cenową objęte są również wszystkie badania z Pakietu I (FTO, FABP2, PPARγ, Apo E i ADRB3), które do końca roku 2016 można wykonać w specjalnej cenie 449 zł.  Bony na badania można pobrać ze strony www.zyjzdrowo.diagnostyka.pl  a dodatkowo także wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody: pobyty w hotelach MediSPA, konsultacje dietetyczne czy indywidualne plany żywieniowe. Patronat medialny nad akcją objął magazyn Food Forum – specjalistyczne czasopismo na temat żywienia.

Kampania „Żyj zdrowo – bądź świadomy” jest kolejną inicjatywą ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, która od lat prowadzi profilaktyczne i edukacyjne kampanie społeczne, takie jak między innymi  „Diagnostyka dla Twojej ciąży”, „Badania z uśmiechem”, „Kobieta świadomie dojrzała”, „Jestem kobietą i dbam…” czy „Żyj zdrowo – bądź aktywny”.

Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów) dostępnych również bez skierowaniaod lekarza. Sieć posiada ponad 400 placówek w całej Polsce. Punkty pobrań dostosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych, część z nich jest również przystosowana do bezstresowej obsługi najmłodszych pacjentów. Firma wykonuje miliony badań rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia.