Diagnostyka: czwarty etap zdrowotnej kampanii edukacyjnej

0
907

Zdrowie osób dojrzałych to temat czwartego, ostatniego etapu kampanii edukacyjnej Diagnostyki poświęconej profilaktyce zdrowotnej.  Etap ten nosi nazwę „Jestem kobietą i dbam o rodziców”. Ogólnopolska akcja Diagnostyki, poświęcona profilaktyce zdrowotnej trwa od dwóch lat.

Jej głównymi adresatami są kobiety – strażniczki ogniska domowego, które dbają o zdrowie całej rodziny. Tym razem organizatorzy zwracają uwagę na zdrowie osób starszych. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że w połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia Polacy żyli około 66,8, Polki zaś 75 lat. W 2014 roku przeciętna długość życia kobiet w Polsce to już 81,6 lat, mężczyzn – 73,8 lat. Biorąc pod uwagę tylko ostatnie 30-lecie, średnia długość życia Polaków wzrosła więc o 7 lat. W przypadku osób starszych, takich które skończyły co najmniej 50 lat, liczba  zleconych badań wzrasta w porównaniu z osobami młodszymi, nadal jednak ta liczba jest zbyt niska.

Do lekarzy – specjalistów w Polsce tworzą się kolejki trwające czasami po pół roku lub więcej i część osób często rezygnuje z konsultacji lekarskich, nie podejmując indywidualnych starań. Na przeszkodzie stoją koszty badań i wizyt lekarskich poza NFZ.

Akcja Diagnostyki daje dzieciom i wnukom do rąk „narzędzie”, dzięki któremu mogą pomóc osobom starszym sprawdzić stan swojego zdrowia, a często odpowiednio wcześnie podjąć leczenie. Wiele schorzeń można efektywnie wyleczyć lub poprawić komfort życia z chorobą jeśli zacznie się leczenie odpowiednio wcześnie.
– W Polsce lekarze średnio zlecają 1-3 badań, my oferujemy osobom 50+ wykonanie pakietu 16 badań, które przeglądowo pokażą ich zdrowie. Wykonanie tych badań samodzielnie skróci osobom dojrzałym drogę do specjalistów – na podstawie wyniku lekarz ogólny będzie mógł od razu podjąć decyzję lub wskazać pacjentowi właściwego dla niego specjalistę. Przykładowo rzadko są zlecane badania hormonalne, a tymczasem to właśnie w tym wieku w naszym organizmie zachodzą zmiany, które mają wpływ na zdrowie całego organizmu.  Hormony w diagnostyce nazywamy markerami witalności, oznaczanie ich poziomu  daje wiele istotnych informacji o tym, że nadchodzi zagrożenie utrzymania  kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej danej osoby – podsumowuje Danuta Kozłowska, dyrektor ds. medycznych sieci laboratoriów Diagnostyka.

IV etap kampanii „Jestem kobietą i dbam o rodziców” rozpoczął się 1 września 2015 i potrwa do 30 listopada 2015 roku. Przez trzy miesiące trwania akcji będzie można pobrać vouchery z pakietem 15 badań dla kobiet 50+ oraz 12 badań dla mężczyzn 50+ w cenie 70 zł każdy.

Cena pakietu została obniżona aż o 70 procent, co ma zachęcić osoby starsze do sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Vouchery na badania można będzie pobrać i wykonać  je do końca 2015 roku.

To już ostatni etap trwającej dwa lata kampanii „Jestem kobietą i dbam…” , do tej pory skorzystało z niej i zarejestrowało się na stronie akcji www.kobieta.diagnostyka.pl  prawie 50 000 osób. Jej organizatorem jest największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka, która od lat prowadzi profilaktyczne i edukacyjne kampanie społeczne, takie jak między innymi  „Diagnostyka dla Twojej ciąży”, „Badania z uśmiechem”, czy „Kobieta świadomie dojrzała”.

Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów) dostępnych również bez skierowania od lekarza. Sieć posiada ponad 400 placówek w całej Polsce. Punkty Pobrań dostosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych, część posiada specjalne kąciki dziecięce, pomagające w bezstresowej obsłudze małych pacjentów. Firma obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia.

Strona kampanii: www.kobieta.diagnostyka.pl