Diagnostyka oraz Polski Bank Komórek Macierzystych w nowym obszarze współpracy

0
930


Największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka Sp. z o. o. oraz  wiodący w Polsce i Europie bank komórek macierzystych z krwi pępowinowej – Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. zawarły umowę inwestycyjną, na mocy której PBKM objął 100 procent udziałów w spółce Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych (DBKM) kontrolowanej dotychczas przez Diagnostykę.

W ramach wymiany udziałów PBKM stał się 100 procentowym właścicielem DBKM, Diagnostyka stała się natomiast kilkuprocentowym udziałowcem PBKM. Spółki planują połączyć kapitał wiedzy i doświadczenia zgromadzony w Bankach, wzmacniając go potencjałem i zasięgiem Diagnostyki.

Nawiązanie partnerskiej współpracy ma na celu ilościowe i jakościowe rozszerzenie oferty bankowania komórek macierzystych PBKM, rozwój rynkowy nowych produktów i usług Diagnostyki oraz wykorzystanie synergii PBKM i Diagnostyki w dotarciu do potencjalnych klientów. 

Nadrzędnym celem nawiązanej współpracy jest zdynamizowanie rozwoju rodzinnego i publicznego bankowania komórek macierzystych w Polsce, w oparciu o specjalistyczną wiedzę, najnowocześniejsze technologie oraz  najlepsze standardy stosowane w obu firmach – liderach w swoich obszarach rynku medycznego.

Diagnostyka to największa sieć laboratoriów medycznych w Polsce; Spółka prowadzi obecnie 120 nowoczesnych laboratoriów i ponad 400 punktów pobrań na terenie całego kraju. Firma zatrudnia obecnie ponad 4500 pracowników; w tym największą w Polsce liczbę diagnostów z I i II stopniem specjalizacji. Jakość usług potwierdzają między innymi certyfikaty PN-EN ISO 15189:2008 oraz ISO 9001:2008. Oferta Diagnostyki obejmuje około 2500 rodzajów badań, tylko w roku 2013 laboratoria sieci wykonały łącznie ponad 45 milionów testów dla około 15 milionów pacjentów.