Diagnostyka otworzyła najnowocześniejsze laboratorium w Europie środkowo-wschodniej
Paweł Pirkl, prezes Diag Inwest prezentuje nowe laboratorium centralne Diagnostyki
Ogólnopolska sieć laboratorium medycznych Diagnostyka otworzyła w Warszawie nowe laboratorium centralne. Jest to najnowocześniejsze laboratorium medyczne w tej części Europy, a jednocześnie największe i najbardziej zaawansowane technologicznie laboratorium medyczne w Polsce.
Koszt inwestycji wyniósł 75 mln zł.
W laboratorium po raz pierwszy na polskim rynku diagnostyki laboratoryjnej zastosowano dwa rozwiązania – najdłuższą, mierzącą ponad 200 m linię automatyczną (na którą składają się trzy zintegrowane systemy technologiczne) oraz wertykalny transport próbek (automatyczne przenoszenie materiału do badań pomiędzy piętrami).
Laboratorium mieści się w nowoczesnym budynku o powierzchni ponad 14.000 mkw, zlokalizowanym przy ulicy Jutrzenki 100 w Warszawie.
Działają tutaj 3 laboratoria: całodobowe laboratorium centralne wykonujące badania rutynowe i wysokospecjalistyczne 7 dni w tygodniu, medyczne laboratorium mikrobiologiczne oraz laboratorium histopatologiczne (Diagnostyka Consilio).
Wydajność laboratorium centralnego wynosi obecnie ponad 12 mln badań rocznie, a docelowo będzie można tutaj wykonać ponad 50 mln badań w ciągu roku.
– Budowa tak dużego i nowoczesnego laboratorium w Warszawie to dla nas kolejny ważny krok w rozwoju Grupy Diagnostyka. Nasza wizja sprzed kilku lat, aby odważnie inwestować i intensywnie rozwijać ofertę nowoczesnych badań medycznych, właśnie się spełnia. Jestem szalenie dumny, że dzięki pracy, zaangażowaniu i wysiłkowi wielu specjalistów, udało się stworzyć miejsce spełniające najwyższe światowe standardy jakości w diagnostyce laboratoryjnej, będące jednocześnie wizytówką naszej sieci – podkreśla prof. Jakub Swadźba, prezes Diagnostyka S.A.
Diagnostyka oferując wysokiej jakości usługi laboratoryjne, czerpie z rozwiązań światowych liderów i tworzy przestrzeń współpracy dla wiodących producentów wyposażenia i oferentów rozwiązań technologicznych, takich jak Abbott, Diasorin, Euroimmun, Roche, Siemens czy Sysmex. Urządzenia tych firm działają w nowym laboratorium.
Automatyzacja to przyszłość diagnostyki medycznej
Pracuje tutaj ponad 220 osób. Kontrola procesów, obsługa wyposażenia i wykonywanie badań wraz z autoryzacją wyników odbywa się pod okiem wysoko wykwalifikowanego personelu. Jest on filarem rozwoju spółki oraz gwarantem jakości i wiarygodności oferowanych produktów i usług.
Diagnostyka zatrudnia diagnostów laboratoryjnych, a także przedstawicieli innych zawodów medycznych, biotechnologów, techników analityki medycznej, ale także, jako pierwsze laboratorium medyczne w Polsce, sięgnęła po wiedzę i doświadczenie inżynierów. Kontrolują oni między innymi procesy automatyzacji badań, tworząc nową profesję w obszarze diagnostyki laboratoryjnej jaką jest tzw. „track master”.
– Laboratorium oparte o tak zaawansowane technologicznie rozwiązania, potrafi również zapewnić bezpieczeństwo jego pracownikom, między innymi poprzez maksymalne ograniczenie ich ekspozycji na materiał biologiczny. Wysoko wyspecjalizowany personel może skupić się na swojej eksperckiej roli, niezbędnej do zapewnienia prawidłowości przebiegu procesu laboratoryjnego, zarówno na etapie preanalityki, wykonywania badań, jak i autoryzacji wydawanego pacjentowi wyniku – komentuje dr Beata Wiktorowicz, dyrektor Regionu Centralno-Wschodniego Diagnostyki.
Zaprojektowany i wybudowany dla Diagnostyki obiekt jest siedzibą Laboratorium Centralnego, biura Regionu Centralno-Wschodniego i jednocześnie centrali spółki.
Miejsce to wyróżnia szczególna architektura, gwarantująca nowoczesne rozwiązania przestrzenne i spełniająca warunki typowe dla budynków o charakterystyce medycznej.
Oprócz wielu pracowni laboratoryjnych (takich jak między innymi pracownia analityki ogólnej, immunobiochemii, hematologii, biologii molekularnej, parazytologii, autoimmunologii), w budynku mieszczą się biura spółek należących do Grupy Diagnostyka (uPacjenta, Zdrowe Geny PL , Diag Invest), baza kurierska, pomieszczenia magazynowe, czy parking podziemny.
Z myślą o pacjentach w obiekcie został uruchomiony nowoczesny i wygodny punkt pobrań, który czynny jest przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
Diagnostyka otwiera także nowe siedziby laboratoriów regionalnych. 2 kwietnia 2022 oficjalnie zostało oddane do użytku laboratorium w Bielsku-Białej. Kolejne powstaną w Łodzi, Gdyni i Poznaniu.
Diagnostyka to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych, rozwijająca się nieustannie od ponad 20 lat, zapewniając klientom najwyższą jakość badań i najszerszy zakres usług. Obecnie prowadzi ponad 180 nowoczesnych laboratoriów, działających na terenie całego kraju. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek medycznych, w tym renomowanymi szpitalami i instytutami, oraz największymi prywatnymi sieciami medycznymi.
Diagnostyka na drugim miejscu rankingu Forbesa
Diagnostyka dysponuje również siecią ponad 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów, oferując dzięki nim łatwy i szeroki dostęp do wszelkich, również najnowocześniejszych, badań laboratoryjnych. Oferta firmy obejmuje ponad 3000 różnych badań i usług. Tylko w 2021 roku laboratoria sieci wykonały łącznie ponad 100 milionów badań dla blisko 20 milionów pacjentów.
Grupa Diagnostyka zatrudnia obecnie ponad 7000 pracowników, w tym największą w Polsce liczbę diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacjami. Ich pracę wspiera nowoczesny, autorski system informatyczny. Pozycję jednej z największych firmy medycznych w Polsce Diagnostyka zbudowała w oparciu o jakość wykonywanych badań, którą potwierdzają liczne akredytacje i certyfikaty.