Diagnostyka przebadała bezpłatnie nauczycieli

0
175

Spółka Diagnostyka, wspólnie z partnerem strategicznym – start-upem uPacjenta, rozpoczęła w połowie października 2020 roku program „Badamy-Wspieramy 2.0.” W ramach tej inicjatywy przeprowadzono prawie 550 nieodpłatnych testów antygenowych i RTC-PCR u nauczycieli szkół o podwyższonym ryzyku epidemicznym.

Inicjatywa miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pedagogów i uczniów oraz ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w środowisku okołoszkolnym.

Diagnostyka poszukuje partnerów do rozwoju programu po przywróceniu nauczania stacjonarnego.

– Po wakacyjnym powrocie do szkół środowisko nauczycielskie znalazło się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Wyciągnęliśmy więc pomocną dłoń do pedagogów, wspierając edukację w tradycyjnym trybie. Wierzymy, że dzięki naszej akcji choć w małym stopniu przysłużyliśmy się lokalnie, w szkołach, które wzięły udział w programie, do zmniejszenia obaw i rozprzestrzeniania się wirusa w otoczeniu nauczycieli, dzieci i ich bliskich – zaznacza profesor Jakub Swadźba, prezes zarządu spółki Diagnostyka.

Spółka otoczyła specjalistyczną opieką szkoły, w których pojawił się potwierdzony przypadek koronawirusa u nauczyciela, członka administracji bądź ucznia, zlokalizowanych w obszarze funkcjonowania oddziałów regionalnych Grupy. Placówki oświatowe objęte programem znajdują się w dużych miastach, w których najszybciej dochodzi do transmisji koronawirusa.

Czytaj także: Diagnostyka: nowy punkt pobrań w Krakowie>>>

W  województwie dolnośląskim jest to Szkoła Podstawowa nr 9 we Wrocławiu, w łódzkim – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 146 (Filia nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki) w Łodzi, w małopolskim – Szkoła Podstawowa nr 129 w Krakowie i Prywatna Szkoła Podstawowa im. Piłsudskiego w Krakowie, w mazowieckim – Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO, w pomorskim – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Gdyni oraz Zespół Szkół Chłodniczych oraz w  śląskim – Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów w Katowicach.

Testy przeprowadzane były na terenie szkół przez specjalistów uPacjenta i Diagnostyki przy pomocy mobilnych zespołów pobraniowych lub w lokalnych punktach pobrań Diagnostyki zlokalizowanych w danej miejscowości.

– Nasz zespół specjalistów odwiedził kilka placówek oświatowych w różnych częściach Polski. Na potrzeby badań nauczycieli udostępniliśmy też część naszego asortymentu medycznego. Mamy przekonanie, że takie akcje są społecznie niezwykle potrzebne – nawet mały krok w walce z pandemią przynosi pozytywne rezultaty – dodaje Dominik Swadźba, CEO uPacjenta.

W większości placówek w pierwszej kolejności przeprowadzone były u pedagogów wymazowe testy antygenowe Standard Q COVID-19, czyli jakościowe i szybkie testy przesiewowe nowej generacji, stosowane we wczesnej diagnostyce zakażenia.

W przypadku dodatniego wyniku badania antygenowego u nauczycieli wykonywane były dodatkowo potwierdzające badania real-time RT-PCR przy użyciu testów wielogenowych, zgodnych z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Testy antygenowe zostały wskazane jako użyteczne narzędzie diagnostyczne w konkretnych zastosowaniach klinicznych zarówno przez WHO, jak i amerykańskie CDC (Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób). Zostały także niedawno uznane przez Ministerstwo Zdrowia za taką samą podstawę do stwierdzenia zakażenia koronawirausem jak testy RT-PCR, przy potwierdzonych objawach choroby.

– Sytuacja jest dynamiczna i już dzisiaj szkoły realizują naukę w systemie zdalnym. Dlatego od 9 listopada 2020 nie możemy kontynuować programu w dotychczasowej formie. Od jakiegoś czasu prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby wesprzeć bezpłatne badania dla nauczycieli w momencie przywrócenia edukacji w regularnym trybie – podkreśla profesor Jakub Swadźba.

Zainteresowane włączeniem się w program i organizację w przyszłości kolejnych testów dla kadry pedagogicznej firmy, samorządy, osoby prywatne czy rady rodziców, mogą kontaktować się z koordynatorem akcji Programu Grzegorzem Polusem pod adresem mailowym badamy@diag.pl.

W pierwszej połowie roku 2020 Diagnostyka realizowała też akcję „Badamy-Wspieramy 1.0.”, w ramach której, przy wsparciu zewnętrznych partnerów, przebadano bezpłatnie w największych polskich miastach przeszło 6,5 tysiąca przedstawicieli służby zdrowia, w tym ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne oraz stomatologów.

Czytaj także: Diagnostyka przebadała prawie 6,5 tysiąca medyków>>>