Diagnostyka przejmuje banki krwi pępowinowej

0
951


Największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka sp. z o. o. zawarła umowę inwestycyjną, na mocy której obejmuje 70 procent udziałów w spółce prowadzącej Bank Krwi Pępowinowej Macierzyństwo w Krakowie oraz Zachodni Bank Krwi Pępowinowej w Poznaniu.

Nowy inwestor planuje połączyć zgromadzony w Bankach kapitał wiedzy i doświadczenia z potencjałem i ogólnopolskim zasięgiem Diagnostyki. Celem tych działań jest zdynamizowanie rozwoju rodzinnego i publicznego bankowania komórek macierzystych w Polsce. Pierwsze kroki nowego inwestora to: zmiana nazwy banku, na „Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych”, uzyskanie akredytacji na prowadzenie własnej pracowni preparatyki oraz zakup cytometru przepływowego. „Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych” to jedyny obecnie bank w Polsce, stosujący automatyczny system preparatyki komórek macierzystych Sepax®.

– Przejmując Bank Krwi Pępowinowej Macierzyństwo, Diagnostyka Sp. z o. o. znalazła sposób na zaproponowanie zupełnie nowego rodzaju usług – uzupełniających, a nie konkurencyjnych wobec oferty klientów Grupy Diagnostyka. Ważna jest dla nas synergia z działalnością laboratoryjną i wzajemne wykorzystywanie posiadanych zasobów – mówi Marta Rogalska-Kupiec, prezes Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych.

Grupa Diagnostyka  prowadzi ponad 90 laboratoriów we wszystkich większych miastach Polski, ilość punktów pobrań przekroczyła już 240. Firma oferuje pełen zakres badań laboratoryjnych, od podstawowych do bardzo wysoko specjalistycznych (np. autoimmunologicznych czy wykonywanych metodami biologii molekularnej). Rocznie, w laboratoriach Diagnostyki wykonuje się ponad 20 milionów oznaczeń. W sierpniu 2011 mniejszościowy pakiet udziałów w Spółce Diagnostyka przejął fundusz Mid Europa Partners. W grudniu 2011 roku Diagnostyka Sp. z o. o. przejęła 100 procent udziałów w spółce Dr n. med. Teresa Fryda Laboratorium Medyczne Sp. z o. o. W październiku 2012 roku Mid Europa Partners kupił 100 procent udziałów w spółkach Alpha medical, a.s. oraz Alpha medical Polska Sp. z o.o., prowadzących sieć laboratoriów diagnostycznych w Czechach, na Słowacji i w Polsce.