Działania ekologiczne Lux Med w raporcie „Zielone Szpitale”
Akcja Healthy Cities Grupy Lux Med
Działania Grupy Lux Med w zakresie zrównoważonego rozwoju znalazły się w raporcie „Zielone Szpitale” analizującym trendy i działania ESG podejmowane w sektorze opieki zdrowotnej.
Lux Med jako lider rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce dąży do bycia również liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju w swoim sektorze. Grupa postawiła sobie za cel, aby dojść do zeroemisyjności do 2040 roku we wszystkich obszarach działalności, a do 2025 roku – zredukować emisję gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 o 40 procent w stosunku do 2019 roku.
Odnawialna energia
Chcąc minimalizować swój ślad węglowy, a tym samym negatywny wpływ na środowisko, Grupa Lux Med zaczęła od nabywania dla swoich własnych placówek energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Spółka dodatkowo motywuje właścicieli powierzchni biurowych i placówek, których jest najemcą, do zapewnienia energii z OZE.
Wskazując na zależność między zdrowiem człowieka i zdrowym środowiskiem, Grupa Lux Med zorganizowała akcję Healthy Cities, której celem jest zmotywowanie uczestników wyzwania do podejmowania codziennej aktywności fizycznej w trosce o swoje zdrowie. Grupowa rywalizacja drużyn wojewódzkich w zbieraniu kroków zwieńczona została posadzeniem 375 tysięcy drzew w całej Polsce. Zasadzono 12 gatunków drzew, a posadzone w ramach projektu lasy pochłoną w ciągu 30 lat 13 195 ton CO2. W sumie 4 tysiące uczestników zrobiło 375 mln kroków, czyli 280 tys. km. W roku 2022 w Healthy Cities zaangażowało się 66 polskich miast na prawach powiatu oraz 100 firm partnerskich.
Grupa Lux Med nawiązała takżę współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej prof. dr. hab. Jerzego Hausnera, w ramach której przygotuje Indeks Zdrowych Miast.
Grupa Lux Med, SGH i Fundacja GAP inaugurują projekt Healthy Cities
Surowce naturalne
Lux Med zużywa rocznie ponad 70 tysięcy 100-metrowych rolek prześcieradeł medycznych. Chcąc ograniczyć zużycie surowców naturalnych, czyli celulozy pochodzącej najczęściej z drzew iglastych, firma postanowiła przetestować podkłady medyczne produkowane z mieszanki makulaturowo-celulozowej. Stwierdzono, że produkt ten różni się jedynie odcieniem bieli i od sierpnia 2021 roku podkłady makulaturowo-celulozowe wdrożono jako standard we wszystkich placówkach Lux Med. Oprócz korzyści środowiskowych płynących z ponownego wykorzystania surowców, podkłady z domieszką makulatury są także tańsze.
Cyfryzacja dokumentacji
Grupa Lux Med rozwija obszar cyfryzacji dokumentacji medycznej – systemy IT przetwarzają obecnie ponad 40 mln dokumentów rocznie, większość z nich ma postać wyłącznie elektroniczną. Dzięki temu obniża się koszty wydruku i archiwizacji dokumentacji papierowej oraz likwiduje koszty udostępniania papierowych oryginałów dokumentacji medycznej między różnymi punktami udzielania świadczeń.
Kolejnym obszarem przyczyniającym się do digitalizacji w obszarze medycznym jest telemedycyna. Transformacja modelu opieki w czasie pandemii Covid-19 dzięki znacznej rozbudowie telemedycyny dała trwały efekt i obecnie 45-55 procent konsultacji odbywa się zdalnie jako uzupełnienie konsultacji klasycznych. Oznacza to ograniczenie transportu pacjentów do centrum medycznego (w tym parkowania pojazdów) oraz zmniejszenie użycia infrastruktury budynków.
Hybrydowa flota, oszczędne oświetlenie
Lux Med w trosce o środowisko zdecydował się wymienić w ciągu najbliższych lat całą flotę samochodową na pojazdy z napędem hybrydowym. Do końca 2022 roku będą one stanowić ponad 60 procent całej floty. Jazda z wykorzystaniem napędu hybrydowego, głównie na ulicach miast, korzystnie wpływa na klimat akustyczny otoczenia. Istotny jest też aspekt ekonomiczny.
Grupa Lux Med wymienia flotę w trosce o środowisko
W celu ograniczenia zużycia energii w placówkach Lux Med systematycznie wymieniane jest oświetlenie na LED oraz klimatyzatory ze starych na nowe, bardziej oszczędne. Dzięki temu zużycie energii jest mniejsze o około 61,5 procent w przypadku klimatyzatorów i około 45 procent w przypadku oświetlenia w skali roku
Raport został zaprezentowany 28 czerwca 2022 roku podczas World Urban Forum 11 – Światowego Forum Miejskiego ONZ w Katowicach.
Celem raportu opracowanego przez UN Global Compact Network Poland jest analiza elementów kluczowych dla zielonej transformacji i wyzwań stojących na drodze do wprowadzenia w życie polityki klimatycznej ONZ. W tworzeniu publikacji brały udział podmioty administracji państwowej, placówki medyczne, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele biznesu i świata nauki.
Zmiana klimatu jest najpoważniejszym zagrożeniem zdrowotnym XXI wieku. Dlatego tak istotne jest, aby również sektor medyczny włączył się w zieloną transformację, dostosowując swoje obiekty i procesy.
Idea zrównoważonych szpitali pokrywa się z wymaganiami przedstawionymi przez Porozumienie Paryskie i Europejski Zielony Ład, które zobowiązują między innymi do redukcji efektów globalnego ocieplenia i uczynienia z Europy kontynentu net zero w aspekcie emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.