Działania projakościowe powinny przełożyć się na finansowanie
Największa słabość projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia oraz bezpieczeństwie pacjenta to brak prezentacji zawartych w niej rozwiązań w kontekście innych ustaw, które powinny stanowić swoisty pakiet. Nie wiadomo także, w jaki sposób działania projakościowe przełożą się na finansowanie – mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka podczas webinarium zorganizowanego przez Pracodawców RP.
-To ustawa, która wywołuje emocje, bo od lat oczekuje jej całe środowisko. Wiele organizacji zgłaszało swoje propozycje, które miały mieć odzwierciedlenie w tej ustawie. Więc plusem jest już projekt ustawy, który przy naszym udziale zostanie dopracowany i kompletny, tak by zmaterializował się w działania dotyczące jakości w ochronie zdrowia – mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, doradca Prezydenta Pracodawców RP w obszarze ochrony zdrowia, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Czytaj także: Projekt ustawy o jakości przekazany do konsultacji>>>
W swojej prezentacji dr Małgorzata Gałązka-Sobotka zwróciła między innymi uwagę na udzielanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia akredytacji w ochronie zdrowia i związane z tym kwestie problematyczne, takie jak brak wiedzy o standardach akredytacyjnych, niedoprecyzowanie sprawy zlecania przez Ministerstwo Zdrowia prezesowi NFZ wizyty kontrolnej w podmiocie akredytowanym czy bardzo długi (12 miesięcy) termin procedury akredytacyjnej.
Projekt ustawy zawiera także przepisy dotyczące systemu świadczeń kompensacyjnych czyli pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów. W tym przypadku problematyczne kwestie to brak przepisów wykonawczych w zakresie minimalnych kryteriów przyznania świadczenia kompensacyjnego oraz szczegółowego zakresu i warunków ustalania wysokości świadczenia a także brak standardów leczenia, które będą podstawą do oceny zdarzenia niepożądanego.
Ustawa przewiduje tworzenia rejestrów medycznych, których celem ma być monitorowanie jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w podmiotach leczniczych. Podmiot prowadzący rejestr medyczny będzie zobowiązany raz w roku do przedstawienia i udostępnienia (w Biuletynie Informacji Publicznej) raportu analitycznego.
Dane z rejestrów medycznych będą przekazywane Narodowemu Funduszowi Zdrowia w celu monitorowania oceny bezpieczeństwa, skuteczności, jakości i efektywności kosztowej badań diagnostycznych lub procedur medycznych u usługodawców.
Jako plusy proponowanych rozwiązań wskazano wzmocnienie kryteriów jakościowych w alokacji środków publicznych, wzmocnienie konkurencji jakościowej pomiędzy szpitalami, zwiększenie roli pacjentów w ocenie jakości opieki, wzmocnienie systemu ewaluacji i monitorowania jakości i bezpieczeństwa opieki, zwiększenie kompleksowości i przejrzystości oceny szpitali, rozwój mechanizmów płacenia za jakość i bezpieczeństwo a także usprawnienie procesu ubiegania się przez pacjentów i ich bliskich o kompensatę z tytułu zdarzeń niepożądanych.
Czytaj także: Zdrowa przyszłość. Rozwój systemu ochrony zdrowia do roku 2030 – projekt uchwały w sprawie polityki publicznej >>>
Minusy to brak przepisów wykonawczych, brak doprecyzowania w zakresie zasady no-fault, brak wyłączenia odpowiedzialności karnej i cywilnej, brak standardów terapeutycznych, które są referencją do oceny jakości i bezpieczeństwa, brak informacji o źródłach finansowania inwestycji w jakość i bezpieczeństwo po stronie podmiotów leczniczych, ryzyko braku zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych na terenie, na którym nie znajduje się podmiot autoryzowany, potrzeba dodatkowych nakładów na inwestycje w celu spełnienia kryteriów autoryzacyjnych i standardów akredytacyjnych a także wzrost kosztów działalności z powodu inwestycji w system zarządzania jakością.
-Chcemy zrobić wszystko, żeby ustawa o jakości była realizowana. Dlatego zależy nam na tym, aby wszystkie uwagi były nie tylko zauważone, ale miały też odbicie w finalnym dokumencie – podkreślił uczestniczący także w webinarium dr Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP.
Prezentacja – Ustawa o jakości w ochronie zdrowia – co czeka świadczeniodawców – dostępna jest tutaj>>>