ECZ Otwock w Onkologicznej TOP10

0
331

Szpital Europejskie Centrum Zdrowia Otwock znalazł się wśród laureatów Onkologicznej TOP Dziesiątki roku 2016. Wyróżnienie zostało przyznane przez redakcję portalu ZwrotnikaRaka.pl.

Była to już trzecia edycja plebiscytu, w którym wyróżnione zostały najcenniejsze i najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną 2016 roku.

Otwockie Centrum zostało wyróżnione za innowacyjny zabiegi wymrażania guzów nowotworowych (krioablację).

Zabieg polega na wkłuwaniu w guz specjalnej igły, przez którą przepływa ciekły azot (o temperaturze -196°C). Działanie bardzo niską temperaturą powoduje powstanie w zmienionej chorobowo tkance kryształków lodu, które uszkadzają struktury wewnątrz komórek oraz ich błonę, a tym samym zniszczeniu ulegają całe komórki nowotworowe oraz drobne naczynia krwionośne, które odżywiają guz.

Zabieg wykonuje się najczęściej przezskórnie lub też podczas operacji metodą laparoskopową. Cała procedura może odbywać się pod kontrolą tomografii komputerowej lub ultrasonografii, a jego zaletą jest mała inwazyjność przy wysokiej skuteczności.

Krioablacja stosowana jest w przypadku guzów o wielkości do 3-5 cm oraz u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do klasycznej operacji chirurgicznej (takie jak wiek czy współistniejące schorzenia).

Europejskie Centrum Zdrowia jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, które posiada urządzenie do wykonywania krioablacji guzów nowotworowych. Przeprowadza się tu obecnie zabiegi krioablacji guzów nerki, wątroby oraz guzów piersi.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock to specjalistyczny szpital o rozszerzonym profilu onkologiczno-kardiologicznym, Centrum Kształcenia Komplementarnego oraz Centrum Medycyny Doświadczalnej. Na terenie ECZ działa także ośrodek radioterapii.

Centrum działa od 2004 roku. Oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane z NFZ. Wartość kontraktu na rok 2016 wynosiła około 35 mln zł. Środki te finansowały leczenie szpitalne, w takich zakresach jak chemioterapia, kardiologia, onkologia kliniczna, anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, urologia, programy lekowe, a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (świadczenie w zakresie onkologii, badanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego) oraz profilaktyczne programy zdrowotne.