EMC: Międzynarodowa edycja Szkoły Laparoskopii

0
1074

11 kwietnia 2012 w Szpitalu św. Anny w Piasecznie, należącym do sieci EMC, odbyła się międzynarodowa edycja Interdyscyplinarnej Szkoły Laparoskopii EMC. Dzięki telemedycynie operacja transmitowana była na Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w słowackim Martinie, gdzie studiuje 700 studentów z 15 krajów.

Profesor Józef Dzielicki, wybitny chirurg, przeprowadził w Piasecznie laparoskopowo zabieg odtworzenia zastawki pomiędzy przełykiem i żołądkiem, popularnie zwany operacją przepukliny rozworu przełykowego. Asystował mu Józef Juros, chirurg i dyrektor generalny EMC Instytut Medyczny. Moderatorem transmisji na Uniwersytecie w Martinie był profesor Stanislav Czudek, prekursor laparoskopii w Czechach, obecnie na stałe pracujący w piaseczyńskiej placówce.

Po raz pierwszy ze Szpitala św.Anny w Piasecznie połączono się także z Europejskim Instytutem Telechirurgii w Strasburgu. Profesor Jacques Marescaux przedstawił wykład „Najnowsze technologie w technikach małoinwazyjnych”.

Cieszyć musi fakt, że tego typu spotkania nie są sporadyczne, a stają się rutyną szkoleniową – powiedział profesor Dzielicki.

EMC Instytut Medyczny prowadzi Interdyscyplinarną Szkołę Laparoskopii, która umożliwia długofalową edukację i pogłębianie umiejętności lekarzy specjalistów, pracujących w ośrodkach należących do Grupy. Kierownictwo naukowe nad tym projektem objęli wybitni specjaliści: profesorowie Józef Dzielicki i Stanislav Czudek oraz doktor Andrzej Morawski.

W ubiegłym roku odbyło się 47 edycji Szkoły, podczas których przeprowadzono 117 operacji. W 2012 roku planowane jest przeprowadzenie 60 edycji Interdyscyplinarnej Szkoły i 200 operacji. Podstawowym zakresem tematycznym Interdyscyplinarnej Szkoły EMC są minimalnie inwazyjne techniki operacyjne stosowane w ginekologii, urologii i chirurgii. Prowadzący szkolenia to wybitni specjaliści, krajowi i zagraniczni, o uznanym dorobku naukowym, współpracujący z EMC Instytut Medyczny SA. Według ekspertów EMC około 80 proc. zabiegów w chirurgii ogólnej może być wykonywana metodą laparoskopową.

Program szkoleniowy oparty jest głównie na formule warsztatów, realizowanych w wybranych Szpitalach Grupy EMC, podczas których operacje są wykonywane, z aktywnym udziałem uczestników szkolenia. Dzięki systemom telekonferencyjnym lekarze z innych szpitali EMC mogą brać interaktywny udział w przeprowadzanych operacjach. Ponadto przewidziano wykłady, obejmujące część teoretyczną, case study oraz możliwość wymiany doświadczeń.

Wyjątkowość projektu Szkoły Laparoskopii EMC polega na tym, że szkolenie odbywa się w miejscu pracy lekarzy. Zabiegi szkoleniowe wykonywane są na tych samych salach operacyjnych i aparaturze medycznej, na których na co dzień pracują.