EMC: nowy oddział w Szpitalu św. Anny w Piasecznie

0
869

25 lutego 2016 roku w  Szpitalu św. Anny w Piasecznie należącym do Grupy EMC Szpitale odbyła się uroczystość z okazji otwarcia nowego oddziału chorób wewnętrznych i chorób płuc. Oddział liczy 50 łóżek znajduje się na jednym poziomie, a nie tak jak dotychczas na dwóch piętrach. 

Oddział składa się z 2- lub 3-osobowych 23 sal dla pacjentów, z łazienkami. Stany zagrożenia życia leczone są w sali intensywnego nadzoru internistycznego na 3 łóżkach (docelowo 6) z pełnym monitoringiem i nadzorem specjalistycznym.

– Nowością na oddziale jest pracownia badań czynnościowych oddychania wyposażona  w wysokiej klasy spirometr, który umożliwia wykonywanie badań statycznych i dynamicznych układu oddechowego. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe elementy zestaw jest przygotowany do pomiaru wskaźników dyfuzji gazów określających zdolność do przenoszenia gazu z pęcherzyków płucnych do krwi, co jest niezwykle ważne i pomocne w procesie rozpoznawania i monitorowania zmian śródmiąższowych w płucach – powiedział profesor Tadeusz Płusa ordynator oddziału chorób wewnętrznych.

Nowy oddział znajduje się na drugim piętrze nowego skrzydła budynku Szpitala św. Anny,
– Grupa EMC systematycznie  rozwija szpital w Piasecznie. Z naszej perspektywy to bardzo ważne miejsce na mapie usług zdrowotnych. Obsługuje bowiem nie tylko dynamicznie rozwijającą się populacje mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, ale również mieszkańców południowych dzielnic Warszawy. Po 6 latach funkcjonowania szpitala w rozbudowanym obiekcie, chyba nikt nie wyobraża sobie Piaseczna bez pomocy medycznej w takim zakresie. A potrzeby wciąż rosną – powiedziała Agnieszka Szpara, prezes EMC Instytut Medyczny.

 

 

W pierwszym etapie w 2010 roku obok istniejącego budynku Grupa EMC zbudowała nowy obiekt, w którym w 2011 roku otwarty został oddział chirurgiczny, pediatryczny oraz położniczo-ginekologiczny. Kolejną, zakończoną  przed ponad rokiem inwestycją, była  rozbudowa przyszpitalnej przychodni. Następnym etapem była budowa nowego trzypiętrowego skrzydła.

Łącznie Grupa EMC zainwestowała już ponad 35 mln zł w rozbudowę Szpitala św. Anny w Piasecznie. Ponad 26 mln zł kosztował pierwszy etap inwestycji, 1,6 mln zł rozbudowa przyszpitalnej przychodni. Budowa nowego skrzydła pochłonęła ponad 8 mln zł.

– Cieszę się, że mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego mogą korzystać z usług medycznych w nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się szpitalu. Jestem zadowolony ze współpracy z Grupą EMC Szpitale, która dotrzymuje obietnic – powiedział podczas uroczystości Wojciech Ołdakowski, starosta piaseczyński.

Przed otwarciem nowego skrzydła Szpital św. Anny miał 127 łóżek. Po uruchomieniu wszystkich pięter w nowym skrzydle liczba łóżek wzrośnie do ponad 170.  Na parterze nowego budynku będzie powiększona część oddziału położniczo-ginekologicznego, na pierwszym piętrze znajdzie się powiększona część oddziału chirurgicznego, a na drugim oddział chorób wewnętrznych.

 

 

Na oddziale chorób wewnętrznych i chorób płuc doświadczony personel medyczny pod kierownictwem profesora Tadeusza Płusy udziela specjalistycznej pomocy w stanach zagrożenia życia w sali intensywnego nadzoru internistycznego,  rozpoznaje i leczy: choroby z patologią układu oddechowego (choroby zapalne, rozrostowe i układowe), choroby układu krążenia, pokarmowego i moczowego, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy oraz  kontroluje inne stany chorobowe w zależności od charakteru zagrożenia. Dzięki dobrej współpracy z ośrodkami referencyjnymi możliwe jest dalsze diagnozowanie i leczenie chorych w określonych profilach

Znajdująca się  na terenie oddziału pracownia badań endoskopowych układu oddechowego wyposażona jest w dwa bronchofibroskopy firmy Olympus, które umożliwiają kontrolowanie zmian w drogach oddechowych, a także pobieranie materiału do badań histopatologicznych z miąższu płucnego i węzłów chłonnych, wraz z dokumentacją foto i wideo.

Nowa pracowania badań czynnościowych oddychania wyposażona jest w profesjonalny sprzęt spirometryczny firmy MES, który umożliwia wykonywania badań statycznych i dynamicznych układu oddechowego, a także prowadzenie badań prowokacyjnych. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe elementy zestaw jest przygotowany do pomiaru wskaźników dyfuzji gazów określających zdolność do przenoszenia gazu z pęcherzyków płucnych do krwi, co jest niezwykle ważne i pomocne w procesie rozpoznawania i monitorowania zmian śródmiąższowych.

W 2015 roku w piaseczyńskim Szpitalu hospitalizowanych było  25 tysięcy pacjentów,  przeprowadzono 2.500 operacji, na świat przyszło  blisko 1.200 dzieci.

Szpital św. Anny w Piasecznie należy do Grupy Grupa EMC Szpitale, która prowadzi  10 Szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 procent przychodów spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Realizując usługi w ramach systemu publicznego, EMC buduje przyjazny model leczenia, dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych.

EMC jest partnerem dla samorządów w całej Polsce. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.