Prywatne szpitale wprowadzają innowacyjne metody leczenia

0
336

Prywatne szpitale inwestują w nowoczesny sprzęt i metody leczenia. Szpital EuroMediCare z Wrocławia jako czwarta placówka w Polsce (i druga prywatna) operuje przy użyciu nowoczesnego robota da Vinci.

Lekarze z tej placówki pierwszą operację wykonali u 68-letniego pacjenta cierpiącego na raka prostaty. Podczas zabiegu zmieniony chorobowo gruczoł został całkowicie usunięty, dzięki temu pacjent ma szansę pełnego powrotu do zdrowia.

To drugi robot da Vinci we Wrocławiu. Pierwszy w tym mieście, i jednocześnie pierwszy w Polsce, był robot w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Obecnie robota mają cztery szpitale w Polsce, jednym z nich  jest prywatny Szpital Mazovia w Warszawie. W szpitalach na całym świecie pracuje ponad 4,5 tysiąca robotów chirurgicznych da Vinci.

Czytaj: Warszawa: robot da Vinci w Szpitalu Mazovia>>>

Po operacji za pomocą robota pacjenci wychodzą ze szpitala bardzo szybko, nie mają dużych cięć, dzięki czemu szybciej wracają do sił i są obarczeni mniejszym ryzykiem powikłań, co w przypadku osób zmagających się z chorobą nowotworową jest szczególnie ważne. W przypadku zabiegów radykalnego usunięcia gruczołu krokowego dzięki tej metodzie można także uniknąć powikłań takich jak nietrzymanie moczu czy utrata funkcji seksualnych.

Robot nie operuje sam i nie zastępuje lekarza, ale precyzja zabiegu jaką zapewnia jest wielokrotnie większa niż w zabiegach otwartych czy laparoskopowych. Składa się  z ramion zaopatrzonych w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową, które wprowadza się do ciała pacjenta. Operujący lekarz steruje pracą robota za pomocą specjalnej konsoli, a system eliminuje ewentualne drgania  i przekazuje chirurgowi komplet informacji o przebiegu zabiegu.

Wykonujący zabiegi w szpitalu przy Pilczyckiej chirurg-urolog Marek Fiutowski specjalizuje się w zabiegach z zakresu leczenia kamicy, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego oraz zabiegach onkologicznych nowotworów układu moczowego zarówno w technice otwartej jak i laparoskopowej. Od 2010 jest członkiem wrocławskiego zespołu wykonującego zabiegi z użyciem robota operacyjnego da Vinci stosowanego w leczeniu raka gruczołu krokowego jak i guzów nerek.

System da Vinci, opracowany i produkowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, między innymi w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych.