EMC opiekunem medycznym kapitana Paszke

0
1061


Znany żeglarz Roman Paszke podejmuje drugą próbę pobicia rekordu  w samotnej żegludze non stop dookoła świata ze wchodu na zachód. Opiekunem medycznym kapitana oraz zespołu brzegowego jest ponownie EMC Instytut Medyczny. 

Przed rejsem Roman Paszke przeszedł kilkudniowe, wnikliwe badania m.in. tomografię komputerową w Szpitalu św. Anny w Piasecznie, należącym do Grupy EMC Instytut Medyczny.

Dyrektor Szpitala Robert Starzec jest w grupie lekarzy EMC, zapewniających 24-godzinną opiekę medyczną nad kapitanem. Na potrzeby rejsu  został ustanowiony specjalny numer, dedykowany do udzielenia pomocy medycznej Romanowi Paszke.

EMC Instytut Medyczny  wyposażył także 3 apteczki pokładowe na katamaranie Gemini 3 oraz objął opieką medyczną 7-osobowy zespół brzegowy, który z lądu wspiera kapitana.

Roman Paszke 14 grudnia 2011 roku wystartował, aby pobić rekord świata, ale po kilku tygodniach musiał przerwać żeglugę z powodu awarii jachtu. 

18 grudnia Kapitan Paszke dopłynął do mariny w Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie), gdzie  oczekuje na sprzyjające warunki atmosferyczne, aby rozpocząć samotny rejs. Start zaplanowano pomiędzy 20 a 26 grudnia.

Trasa rejsu wiedzie z Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich przez równik do Przylądka Horn, a potem na zachód przez południowy Pacyfik do Wyspy Raoul leżącej na północ od Nowej Zelandii w archipelagu Wysp Kermadec. Następnie przez Morze Tasmana, południowy Pacyfik i Ocean Indyjski do Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce Południowej, a stamtąd przez równik na metę na Gran Canarii. Łączny dystans do pokonania to ponad 40 tys. km. samotnej żeglugi, w większości pod wiatr i pod prąd.